Epilepsi Nedir ? Türleri, Belirtileri ve Tedavi Yolları

Epilepsi Nedir ? Türleri, Belirtileri ve Tedavi Yolları

1 663
epilepsi türleri
epilepsi türleri
epilepsi
epilepsi

Epilepsi Nedir?

Epilepsi tekrarlayan nöbetler şeklinde, beyin içinde elektrik sinyalleri dalgalanmaları sonucu oluşan bir hastalıktır. Nöbet belirtileri değişebilir.

Araba sürüşü veya yüzme gibi aktiviteler sırasında tehlikeli olabilir çünkü hafif nöbetler bile tedavi gerekebilir. Tedavi – Genellikle ilaçlar ve bazen cerrahi içerir – genellikle ortadan kaldırır veya sıklığı ve nöbet yoğunluğunu azaltır.

 

Epilepsi Belirtileri Nelerdir?

Epilepsi beyin hücrelerinde anormal aktivitelere neden olduğu için, nöbetler beynin koordinesinde herhangi bir işlemi etkileyebilir. Yeni  nöbetler üretebilir:

Kol ve bacaklarda kontrol edilemeyen sıçrama hareketleri
Bilinç ya da farkındalık kaybı

en bilinen belirtileridir.

Belirtileri nöbet tipine bağlı olarak değişebilir. Çoğu durumda, epilepsi olan bir kişinin herzaman aynı tip nöbete  sahip olması beklenen durumdur.

Epilepsi Nöbet Tipleri Nelerdir?

Fokal veya jeneralize olarak sınıflandırılırlar.

Fokal nöbetler

Nöbetler beynin sadece bir kısmında anormal aktivite sonucu görünen nöbetlere fokal veya parsiyel nöbetleri deniyor. Bu nöbetler iki kategoriye ayrılır.

 Basit fokal nöbetler. Bu nöbetler bilinç kaybına yol açmaz. Duygularını değiştirmek veya garip şeylere bakmak şeklinde, koku, his, tat veya ses değişebilir. Karıncalanma, baş dönmesi ve yanıp sönen ışıklar gibi bir kol veya bacak gibi vücudun parçası, mastürbasyon istemsiz ve spontan duysal semptomlara yol açabilir.
 Karmaşık fokal nöbetler. Bu nöbetler bir süre için bilincini kaybetmesine neden olabilir. Bu tür el sürtünme gibi, çiğneme, yutma veya çevresine sıklıkla bakınma gibi etkileri vardır.

Jeneralize nöbetler

Beyin tüm dahil nöbetler gibi genelleşmiş nöbetler olarak adlandırılır. Jeneralize nöbetin 6 tane Alt tipi vardır.

Absans nöbetleri (ayrıca petit mal denir). Bu nöbetler ince vücut hareketleri ve farkındalığa neden olur ayrıca, kısa bir bilinc kaybına neden olması ile karakterizedir.
Tonik nöbetler. Bu nöbetler genellikle kol ve bacaklarda ve sırtta bulunanların  kasların sertleşmesine neden olabilir.
Klonik nöbetlerdir. Bu nöbetler ritmik, jerking kas kasılmaları, genellikle kollar, boyun ve yüz etkileyen ile ilişkilidir.
Miyoklonik nöbetler. Bu nöbetler genellikle kol ve bacaklarda ani kısa kas seyirmesi olarak görünür.
Atonik nöbetler. Ayrıca damla saldırıları olarak bilinen bu nöbetler normal kas tonusu kaybetmek ve aniden çökmesi veya aşağı düşmesine neden olur.
Tonik-klonik nöbetler (grand mal denir). Nöbetler her türlü en yoğun, bu bilinç kaybı ile karakterize olan, vücut kaskatı kesilir ve sallayarak ve bazen mesane kontrolünün kaybı ya da dil ısırma gibi daha ileri düzeyde etkileri görülür.

epilepsi türleri
epilepsi türleri

Nezaman Epilepsi Tedavisine Başlanmalı?

Aşağıdakilerden herhangi biri meydana geldiğinde derhal tıbbi yardım isteyin:

  •     Nöbet beş dakikadan fazla sürerse
  •     Solunum veya bilinç nöbet durduktan sonra geri dönmezse
  •     Ikinci bir nöbet hemen izlerse
  •     Yüksek ateş varsa
  •     Hamileyseniz
  •     Şeker hastasıysanız
Gelen Aramalar: epilepsi,epilepsi türleri

#BENZER SAĞLIK KONULARI

1 YORUM

  1. benim eşime epilepsi tanısı koyuldu depakin 500mg düz etkili kullanıyor bi kelimeye takılıyor ve onu 3 5 dakka sürekli söylüyor ne yapmalıyız eskiden bir iki kez yapıyordu ama şimdi ciddi bi durum aldı

Bir Yorum Bırak