Depresyonda mısınız?

Depresyonda mısınız?

0 190
Depresyonda mısınız ?
Depresyonda mısınız ?
Depresyonda mısınız ?

Depresyonda mısınız?

Kişide çeşitli etkenler sebebiyle gelişen çökkünlük halidir. Aşağıdaki dokuz belirtiden en az beşinin (ilk iki belirtiden en az birinin bulunması şartıyla), en az iki hafta süresince var olması durumuna “major depresyon” denir.

Depresyon belirtileri;

1- Hemen her gün ve günün büyük bir kısmında gözlenen çökkün bir duygu hali ( kendini mutsuz,ağlamaklı,bıkkın,kederli hissetme hali).

2- Hemen her gün günün büyük bölümünde tüm ya da çoğu etkinliğe karşı ilgi ve zevk almada azalma (daha önce keyif alınan hobiler ve alışkanlıklardan artık hoşlanmama,mecburen yapma hali,bazı kişilerde cinsel isteksizlik)

3- Diyet uygulanılmamasına karşın önemli derecede kilo kaybı ya da artışı( bir ay içinde vücut ağırlığının %5 inden fazlasının artması ya da azalması) ya da hemen her gün iştahta artma yada azalmanın olması.

4- Hemen her gün aşırı uyku hali ya da uykusuzluk şikayeti.

5- Hemen her gün olağan beyinsel ve vücutsal işlevsellik,hareketlilik halinde azalma ya da huzursuzluk (oturmayı veya yatmayı yeğleme ya da sıkıntıdan yerinde duramama)

6- Hemen her gün halsizlik ,yorgunluk hisleri,daha önceki günler kadar enerjik hissetmeme.

7- Hemen her gün kendini değersiz hissetme,küçük görme,kendini beğenmeme,suçlu ya da günahkar hissetme hali.

8- Hemen her gün düşünme ya da konsantrasyon yeteneğinde azalma olması (konuşulanlara,okunan şeylere,izlenilen tv programlarına dikkatini verememe, söylenilenlerin bir kulaktan girip diğerinden çıkması gibi) ya da kararsızlık hali.

9- Tekrarlayan ölüm düşünceleri,intihar planları veya eylemlerinin varlığı.

Depresyonun oluşumunda dış etkenler olduğu kadar kişisel özellikler de etkili,şimdi de depresyon oluşumunda etkili olan kişisel özelliklere bakalım;

-Kişinin çevresindekileri kaybedeceği korkusuyla öfke ve nefretini onlara yönlendirmeyip, kendisine yönlendirmesi (böyle bir kişilik hayatın ilk 1-2 yıllık döneminde düzenli ve yeterli bir anne-çocuk ilişkisi yaşamamıştır.Kişinin yaşadığı depresyon gerçek ya da farz edilen bir kayıp ile bağlantılıdır).

– Kişinin kendisi, gelecekten ve çevresinden beklentileri,idealleri ile kendi gerçek durumu o kadar farklı, gerçekdışıdır ki, bu yüksek standartlara ulaşamamak kişide güçsüzlük ve yalnızlık düşünceleri ile depresyona yol açabilir.

-Kişinin süper egosu ( üst benlik) o kadar kuvvetli ve baskındır ki sürekli kişiyi kısıtlayıp suçlar, zevk verici ,rahatlatıcı etkinliklerden alıkoyup, adeta işkence eder.

-Kişinin çevresindekilerin ondan karşılayamayacağı şeyler beklemesi onda zayıflık ve çaresizlik düşüncelerinin gelişip, depresyona girmesine yol açabilir.

-Kişinin küçüklüğünden itibaren sevip, saygı ve gurur duyacağı, ondan da destek ve sıcaklık göreceği, benzemek istediği, imrendiği, idealize ettiği düzeyde

bir kişi (baba, anne, öğretmen ,akraba vs) yoktur. Bu da kişiliğin gelişimini olumsuz yönde etkiler,kendine güven kaybı ve depresyona yol açabilir.

-Kişinin çocukluğunda anne ve babasının ayrılığı ya da kaybı, stresli koşullar karşısında yeterli desteği bulamayıp, yanlış ya da yetersiz başa çıkma mekanizmaları geliştirmesine, bu da ileri dönemde depresyona zemin hazırlayabilir.

– Sahip olunan kişilik yapıları da depresyon gelişiminde etkilidir. Obsesif-kompulsif ,bağımlılık, histrionik ve sınırda (borderline) kişilik bozukluğu gösterenlerde depresyona eğilim daha yüksektir.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak