Çocuklarda Davranış (Bozukluğu) Değiştirme Yöntemleri

Çocuklarda Davranış (Bozukluğu) Değiştirme Yöntemleri

0 252
çocuklarda vavranış değişikliği
çocuklarda vavranış değişikliği
çocuklarda vavranış değişikliği
çocuklarda davranış değişikliği

Bir çocuk için normal bir davranış nedir?

Çocuklarda normal davranışı çocuğun yaşı, kişiliği, fiziksel ve duygusal gelişimine bağlıdır. Bu davranışlar problemli ise  o ailenin beklentilerine uygun olmadığı veyaçocuğun davranışlarında bir sorun olabilir. Normal veya “iyi” davranış, genellikle kültürel ve gelişimsel olarak uygun, sosyal olarak var olup olmadığına göre belirlenir. Her yaşta çocuğunuzdan ne beklediğinizi bilmek onun davranışlarının normal olup olmadığını karar vermenize yardımcı olacaktır.

Çocuğumun davranışlarını değiştirmek için ne yapabilirim?

Çocuklar bazı davranışların sonucu ödüllendirilir ya da cezalandırılır. Ödüllendirilmesi ve farklı zamanlarda aynı davranışı cezalandırmak çocuğunuzun kafasını karıştırabilir, çünkü bir davranışı değiştirmek için   Tutarlılık önemlidir. Çocuğunuzun davranışlarında bir sorun olduğunu düşündüğümüz zaman, 3 seçeneğiniz var:

  • Bu gelişme çocuğun yaşı ve evresine uygun bir davranış olup olmadığına karar verin.
  • Bunu görmezden gelerek ya da cezalandırmak yoluyla, davranışı durdurmayı deneyin.
  • Doğru davranışı ödüllendirerek çocuğunuzu bu davranışa teşvik edin.

İstenmeyen davranışı nasıl durdurabilirim?

Istenmeyen davranışı durdurmanın en iyi yolu onu görmezden gelmektir. Bu şekilde, belirli bir süre boyunca en iyi sonuca ulaşılır. Bu yöntem çoğu zaman başarıyla sonuçlanır.

 

Nasıl yeni, istenilen davranışı teşvik ederim?

Iyi davranışları teşvik etmenin bir yolu ödül sistemi kullanmaktır.  Bu 2 yaşından büyük çocuklarda en iyi şekilde sonuca gidilir. Bu iş 2 ay kadar sürebilir.  Bir davranış günlüğü tutmak ebeveynler için yararlı olabilir.

Değiştirmek istediğiniz davranışları (örneğin, yatmadan önceki alışkanlıkları, diş fırçalama veya oyuncakları toplama) seçin. Çocuğunuzun zevk aldığı bir ödül seçin. Iyi ödül örnekleri; yarım saat geç yatma, tercih edilen bir aperatif veya, Büyük çocuklar için  özel bir oyuncak, bir ayrıcalık veya küçük bir miktar para doğru kazanç noktalarıdır.

Istenen davranışı ve çocuğa vereceğiniz ödülü açıklayın. Bu davranışı gerçekleştirmesi için belli bir zaman tanıyın. Ödülü ise bu davranışı sonucunda vereceğinizi dikte edin.

Neden fiziksel ceza kullanmak gerekir?

Ebeveynler istenmeyen davranışı durdurmak için fiziksel ceza (örneğin tokat gibi) kullanmayı tercih edebilir. Bu yöntemin en büyük dezavantajı ceza bir süre için kötü davranışı durdurur ancak, bu onun davranışını değiştirmek için çocuğunuza uzun vadede bir şey kazandırmaz.  Fiziksel cezalar zamanla daha az etkili olur ve çocuğun agresif davranmasına neden olabilir.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak