Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

1 256
boyun ağrısı
boyun ağrısı
boyun ağrısı
boyun ağrısı

Boyun ağrısının en yaygın türleri genellikle evde tedaviye iyi yanıt verir. Boyun ağrısı devam ederse, doktorunuz diğer tedaviler önerebilir.

Boyun Ağrısı İçin Yapılabilecek Tedavi Yöntemleri

İlaçlar
Doktorunuz size  güçlü ağrı kesici ilaçlar reçete edebilir. Ağrı için kullanılan kas gevşeticiler veya trisiklik antidepresan ilaçlar da reçete edilebilir.

Tedavi

  • Boyun egzersizleri ve germe. Doktorunuz size boyun egzersizleri  için bir fizyoterapist ile çalışmayı önerebilir. Eğer evde kendiniz bunları yapmak istiyorsanız , bir fiziksel terapist bu egzersizle boyunca size rehberlik eder.
  • Traksiyon. Traksiyonda yavaşça boynuna germek ve immobilize tutmak için ağırlıklar ve makaralar kullanır. Bu tedavi,  profesyonel ve fizyoterapist gözetiminde yapılır, bazı boyun ağrıları, sinir kökü tahrişine bağlı  olaraknispeten rahatlama sağlayabilir.
  • Kısa süreli immobilizasyon. Boynunu destekleyen yumuşak bir yaka boyunda kapalı basınç yaparak ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Iki haftadan fazla kullanılması tahriş edebilir.

Cerrahi ve diğer prosedürler

  • Steroid enjeksiyonları. Doktorunuz ağrıya  yardımcı olmak için servikal omurganın kemikleri içinde küçük faset eklem içine ya da boyun kasları içine, sinir kökleri yakınındaki kortikosteroid ilaçlar enjekte edebilir.  lidokain gibi uyuşturan ilaçlar, aynı zamanda boyun ağrısı rahatlatmak için enjekte edilebilir.
  • Cerrahi. Cerrahi nadiren boyun ağrısı için gereklidir. Ancak, sinir kökü veya spinal kord kompresyonu rahatlatmak için bir seçenek olabilir.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

1 YORUM

  1. meraba, ben de boyun agrısından zamanında cok cektim en sonunda yogurtlu bamyalı bi karısım yapmıstık, o şekilde rahatlamıstım. zamanında boyunluk falan da kullandım ama gecmedi

Bir Yorum Bırak