Boğaz ağrısına iyi gelen bitki çayları

Boğaz ağrısına iyi gelen bitki çayları

0 582
bitki Çayları
bitki Çayları
bitki Çayları

Yemek yemeyi,yutkunmayı hatta konuşmayı bile zorlaştıran boğaz ağrıları için bitki çaylarından yardım alabilirsiniz.Bitki çayları boğazı yumuşattığından öksürüğü de azaltır,böylece boğazın daha fazla tahriş olmasını engeller.

Bitki çayları ve ağız gargaraları iki şekilde fayda sağlarlar.Birincisi tahriş olan boğaz çeperi üzerinde mukozaya benzer bir tabaka oluşturup daha fazla tahriş olmasını önler.İkincisi ise iltihaplanmayı hafifletip bağışıklık sistemine yardımcı olur ve hastalığın daha çabuk geçmesini sağlar. Okaliptüs,adaçayı,papatya gibi boğaz ağrısına iyi gelen çaylar dışında doğal bir antibiyotik olan sarımsak da boğaz ağrısı için kullanılan etkili bir çözümdür.

ada cayi
ada cayi

ADAÇAYI: Soğuk algınlığı,boğaz ağrısı ve öksürük tedavisinde en çok kullanılan bitkidir. Anti mikrobiyal özelliği ile boğazdaki iltihaplanmayı azaltır. Adaçayına birkaç damla limon ekleyerek vücudunuza C vitamini takviyesi yapabilir ve ya doğal bir antiseptik olan balı kullanabilirsiniz.Çayı hazırlamak için 2 çay kaşığı adaçayına bir bardak kaynar su ekleyin ve 5 dakika kadar demleyin.

MEYAN KÖKÜ ÇAYI
MEYAN KÖKÜ ÇAYI

MEYAN KÖKÜ ÇAYI:Meyan kökü;boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan en eski bitkilerden biridir.Sadece boğaz enfeksiyonu için değil mide ülseri,ağız içi yaraları ,alerji ve viral enfeksiyonlar için de kullanılan bir bitkidir.Bitki çayını sıcak olarak içebilir ve ya soğuduktan sonra gargara olarak kullanabilirsiniz.Bazı yan etkilerinden dolayı( tansiyonu yükseltmesi ve potasyumu düşürmesi gibi) riske girmemek için gargara olarak kullanılması tavsiye edilir.

Papatya çayı
Papatya çayı

PAPATYA ÇAYI:Sakinleştirici özelliği ile sinirleri yatıştıran ve uyku getiren papatya çayı iltihap önleyici etkisiyle boğaz ağrısının tedavisinde de yardımcı olur.Sıcak çay olarak tüketebileceğiniz gibi soğuduktan sonra gargara olarak ta kullanabilirsiniz.

Okaliptüs çayı
Okaliptüs çayı

OKALİPTÜS ÇAYI:Soğuk algınlığı ve grip için oldukça kullanılan bir bitki olan okaliptüs boğaz ağrılarını giderirken bronşit ve sinüzit ağrılarını da hafifletir.Bitki çayı olarak kullanabilir ya da kaynar suya biraz okaliptüs atıp buharını soluyarak burnunuzu ve sinüslerinizi açabilirsiniz.Diğer çaylar gibi bu da soğuduktan sonra gargara olarak ta kullanılabilir.

Boğaz ağrısı için diğer öneriler:

  • Tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz.Bunun için bir çay kaşığı tuzu bir bardak ılık su ile karıştırın.
  • Boğazınızın kurumasını önlemek için bol bol sıvı tüketin
  • Havanın kuruması boğazınızı da kurutacağı için bulunduğunuz ortamdaki neme dikkat edin.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak