Beyin Tümörü Belirtileri, Tedavisi, Yayılma Durumu

Beyin Tümörü Belirtileri, Tedavisi, Yayılma Durumu

16 2188
Beyin tümörü
Beyin tümörü

Beyin tümörü beyninizdeki bir kütlenin veya anormal hücrelerin büyümesi demektir.

Beyin tümörlerinin pek çok farklı türde mevcuttur. Bazı beyin tümörleriİyi huyludur ve tedavisi mümkündür. Beyin tümörleri (primer beyin tümörleri) beyninizde başlayabilir, ya da  ikincil  beyin tümörleri vücudunuzun diğer bölgelerine yayılabilir.

 

 

Beyin tümörü tedavi seçenekleri, tümörün büyüklüğüne ve konumuna bağlıdır. bunun yanı sıra beyin tümörünün türüne de bağlıdır.

 

Beyin Tümörü Belirtileri

Bir beyin tümörü belirtileri büyük ölçüde değişebilir ve büyüme hızı beyin tümörün büyüklüğüne ve konumuna  bağlıdır.

Beyin tümörleri için genel belirti ve semptomlar şunlardır:

 • Baş ağrısı
 • Giderek daha sık ve daha şiddetli hale gelen Baş ağrısı
 • Açıklanamayan bulantı veya kusma
 •  Bulanık görme gibi sorunlar , çift görme veya periferik görme
 • Bir kol veya bacakta his ya da hareket   kaybı
 • Denge sağlamakta zorluk
 • Konuşma güçlüğü
 • Gündelik konularda sorun yaşamak
 • Kişilik ve davranış değişiklikleri
 • Nöbet geçirme
 • İşitme sorunları

Eğer bu belirtiler varsa doktorunuza başvurun,  özellikle şiddetli  baş ağrısı, bulantı ve kusma ya da bulanık veya çift görme eşlik varsa.

Beyin Tümörü Nedenleri

Birincil beyin tümörleri, beyni kaplayan zarda (meninks), kranial sinirlerde, hipofiz bezi ya da epifiz bezi gibi  dokularda oluşmaktadır. Normal hücreler DNA hataları (mutasyonlar) kazandıklarında Birincil beyin tümörleri başlar. Bu mutasyonlar hücrelerin büyümesine ve sağlıklı hücrelerin ölmesine yol açar. Sonuçta  bir tümör oluşturur ve anormal  bir kütleye sahiptir.

Vücudunuzun başka bir yerine başlayıp beyninize yayılabilir.
İkincil (metastatik) beyin tümörleri farklı uzuvlarda başlayıp beyninize kadar yayılabilir. İkincil beyin tümörleri en sık genetik kanser olan kişilerde görülür. Ama nadir durumlarda beyin tümörü  başka bir organdaki kanserin  ilk belirtisi olabilir.

İkincil beyin tümörleri primer beyin tümörlerinden çok daha yaygındır. En yaygın türleri şunlardır:

 • Meme kanseri
 • Kolon kanseri
 • Böbrek kanseri
 • Akciğer kanseri
 • Melanom

Tedavi sonrası rehabilitasyon
Beyin tümörleri  motor becerileri, konuşma, görme ve düşünme gibi fonksiyonları etkileyebilir.

 • Fizik tedavi kayıp motor becerilerini ve  kas gücünü kazanmaya yardımcı olabilir.
 • Eğer konuşma bozuklukları varsa  konuşma terapistleri ve uzmanlarının uygulayacağı konuşma terapisi yardımcı olabilir.
 • Okul çağındaki çocuklar için rehberlik çocuklarda beyin tümörü  hafıza ve düşünce değişikliklerine yol açabilir. Bununla mücadele için  rehabilitasyon gereklidir.
Gelen Aramalar: ibrahim ziyal,prof dr uğur türe,uğur türe ameliyatları,prof dr ibrahim ziyal,beyinde uğur belirtileri,uğur türe,dr uğur türe,uğur türe ameliyat ücreti,beyin ameliyatı ücretleri,beyin ameliyatı fiyatları

#BENZER SAĞLIK KONULARI

16 YORUM

 1. ankara da prof.dr ibrahim ziyal iyi bir doktor tabi en iyisi ist. acıbadem hastanesi prof dr necmettin pamiri de tavsiye ederim

 2. bizim ameliyatımızıda ankara ibni sina hst doç dr hasan çağlar uğur yaptı kendisi gerçekten işinin uzmanı tavsiye ederim.

 3. bizim komsumuzun 2 ameliyatınıda Hasan Hoca yaptı gerçekten kendisi hem insalık hem bilgi hemde el olarak çok iyiymis çok memnun kalmışlar.

 4. istanbul şişli eğitim ve araştırma hastanesi. prf.doktor Yunus aydın beyi tavsiye ederim. gördüğüm en iyi doktor. çok başarlı ve işinde çok ilerlemiş. 02122317165

 5. bir tanıdgımda 19 kür temodalden sonra şimdi altuzan ve camptosar tedavisine başlandı iyileşme oranı nasıldır bu tedaviyi kullananlarla haberleşmek isterim.

 6. Merhabalar Mehmet bey,
  babam 61 yaşında 2012 Ocak ayında ilk beyin ameliyatını (sağ temporal lobdan) oldu ve GBM (WHO Grade IV) teşhisi kondu. Operasyon+Radyoterapi+Temodal (5 kür alabildi) Geçtiğimiz hafta tümör Temodala dirençli çıktığı için aynı bölgede nüks olduğu için 9 ay sonra ikinci ameliyatını oldu. Temodal sonrasındaki protokol Altuzan+camptosar mıdır ? Bilginiz varsa bilgilendiriniz. tşk

 7. gliablastome multiforme teşhisinde yeni bir çinlilerin bulduğu bitkisel ilaç indirübin çivit otu hakkında bilgi istiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz..?

 8. yeditepe üniv.hastanesi prof.dr.UĞUR TÜRE.Beyin tümöründen 2012 mart ayında ameliyat oldum.çok riskli bir ameliyat olmasına rağmen ,ameliyattan 1 gün sonra yürüyor,konuşuyor ve yemek yiyebiliyordum.Üstelik hiçbir ağrım sızım da yoktu.Şimdi ise hayatıma kaldığım yerden devam ediyorum.Rutin kontrollerim için yine UĞUR TÜRE’ye gidiyorum.Allah doktorumdan razı olsun.Tüm hastalara acil şifalar diliyorum…

 9. Uğur TÜRE iyi doktor ama bir o kadar para sever… geçen yıl yanına gittiğimde ameliyat maliyeti olarak 30-35 bin civarı olur demişti.

  genellikle beyin tümörü ameliyatı fiyatları pahalı ama.

 10. Merhaba,
  benim her iki ağabeyimde beyinde menengiom cinsi tümör vardı. iki ağabeyimi de Ankarada İbni sina hastanesinde Docent Doktor Hakan Tuna ameliyat etti. allah kendisinden razı olsun. ikiside şimdi eski işlerini yapabiliyorlar. Hakan hoca beyin tümöründe bir numara derim.
  Allah hepinize şifa versin

 11. Merhaba ben Almanyadan bir gencim, benim en zor beyin ameliyatimi Almanyada Hannoverde Prof. Samii Madjid hocam gerceklestirdi, ona hayatimi borcluyum, o Allahimin bu dünyaya gönderdigi mucize elleri….Eger cok caresiz bir durumdaysaniz size sadece tavsiye edebilecegim tek kisi Samii hocam. Allahim herkese sifa versin.

  • Özür dilerim rahatsız ediyorum ama Sam’i hocada ameliyat olarak ne kadar bir bütçe gerektiriyor

Bir Yorum Bırak