Bel – Sırt Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Bel – Sırt Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

0 282
sırt ağrısı
sırt ağrısı

Bel ve sırt ağrıları genelde bir kaç hafta sürer ve evde yapılan tedavi yöntemleriyle iyileşmesi mümkündür.

İlaçlar
Doktorunuz ağrı kesici tavsiye edebilir.  Ilaçlar iki tip sırt ağrısını gidermede etkilidir. Doktorunuz tarafından size tavsiye edilen ilaçları   ciddi yan etkilere neden olabilir,  ayrıca doktorunuz  kas gevşetici de reçete edebilir. Kas gevşeticiler baş dönmesine neden olabilir ve çok uykulu hissetmenize yol açabilir.

Fizik tedavi ve egzersiz
Fizik tedavi sırt ağrısının tedavisi için birebirdir. Bir fizyoterapist ağrıyı azaltmak için sırt kaslarına ve yumuşak dokulara, ısı, ultrason, elektrik stimülasyonu ve kas-gevşetme teknikleri gibi tedaviler, uygulayabilir. Ağrı geliştikçe, kasların esnekliğini artırmak için ya da sırt ve karın kasları güçlendirmek için egzersizleruygulayabilir. Bu tekniklerin düzenli kullanım ağrıyı önlemeye yardımcı olabilir.

Cerrahlık
Ağrının uzun sürmesi ve giderek şiddetlenmesi cerrahi müdahalegerektirebilir.

 

Bel – Sırt Ağrısı Nedenleri

Sırt ağrısının sebebini genellikle doktorunuz bir test ya da görüntüleme çalışması ile belirleyebilir ya da belirli bir neden olmadan gelişir. Genellikle sırt ağrısı ile ilişkili durumlar şunları içermektedir:

  • Kas veya ligamentte zorlanma. Tekrarlanan ağır kaldırma ya da ani bir   hareket kasları ve spinal ligamentlerde zorlanmaya sebep olabilir.
  • Şişkin veya rüptüre diskler. Diskler omurga içinde bireyin kemikleri arasındaki minderler olarak hareket ederler.
  • Artrit. Osteoartrit alt sırtı etkileyebilir.
  • Anormal bir şekilde omurga eğrileri varsa iskeletsel düzensizlikler sonucu Sırt ağrısı oluşabilir. Skolyoz, ciddi bir hastalıktır ve bel-sırt ağrısı skolyozunbelirtilerinden biridir.
  • Kemikler gözenekli ve kırılgan hale gelirse, omurgada çökme kırıkları oluşabilir.

 

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak