Baş Dönmesi Nedir Ve Neden Oluşur ?

Baş Dönmesi Nedir Ve Neden Oluşur ?

0 495
Baş dönmesi günümüz dünyasında çok sık görülen bir hastalıktır.
Baş dönmesi nedir

Baş dönmesi nedir ve neden oluşur ?

Baş dönmesi günümüz dünyasında çok sık görülen bir hastalıktır. Beynin içerisinde bulunan ve insana denge kurma kabiliyetini veren sıvının dengesini şaşması ile meydana gelen bu hayatında bir kere bile olsa yaşamamış hiç kimse yoktur. Fakat buna rağmen genellikle ihmal edilerek kendiliğinden geçmesi beklenir.

Baş dönmesi neden oluşur?

Baş dönmesi genellikle kendisi bir hastalık değildir, yani vücudun herhangi bir yerindeki problemin işaretçisidir ve en çok baş dönmesine sebep olan durum alkol tüketimidir. Fakat alkol tüketen kişi zaten bunun bilincinde olduğu için genellikle bu durumdan da şikayet etmez.

30 yaşından küçük genç bireylerde baş dönmesinin sebebi eğer herhangi bir alkol ya da benzeri uyaran madde yok ise tansiyon düşüklüğü, herhangi bir baş problemi ya da göz problemi olabilir.

İlerlemiş ve tehlikeli beyin hastalıklarında, yüksek ateş oluşturan hastalıklarda, safra kesesi ya da mide problemleri nedeniyle, yüksek şeker hastalığında ya da tansiyonu aniden yükseltebilen diğer hastalıklarda baş dönmesi beklenen ve olağan bir durumdur.

Eğer baş dönmesi yaşayan hasta ileriki yaşların da ise hipertansiyon, boyun eklemlerinde kireçlenme, tıkanmış beyin damarları, çeşitli kan dolaşım problemleri, beyinde ya da omurilikte meydana gelen ur ve de göz hastalıkları genellikle baş dönmesi ile kendini belli eder.

Tüm bu ağır ve ölümcül olabilen hastalıkların yanında baş dönmesi çok basit durumlardan da meydana gelebilir. Eğer kişinin herhangi bir maddeye karşı alerjisi varsa, yattığı ya da oturduğu yerden çok hızlı kalktı ise baş dönmesi oluşabilir. Böyle bir durumda baş dönmesi olağandır ve çabuk geçer. Bununla birlikte gün içerisinde tüketilen çok aşırı yeşil çay ya da ıhlamur tarzı doğal bitkiler de geçici baş dönmesine neden olabilir.

Herhangi bir baş dönmesinin ilk gün geçmesi beklenebilir, fakat ikinci güne sarkarsa ortada bir problem olduğunun işaretidir. Böyle bir durumda hasta en yakın doktora başvurmalıdır, zaten aynı gün içerisinde genellikle yapılan tetkikler sonucu baş dönmesinin neden kaynaklandığı rahatlıkla anlaşılır ve gerekli tedaviye başlanır.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak