Baş ağrısı neden olur ve nasıl geçer ?

Baş ağrısı neden olur ve nasıl geçer ?

0 122
baş ağrısı

Baş ağrısı neden olur ve nasıl geçer ?

Baş ağrısı yaş ve cinsiyet fark etmeksizin belli kişiler tarafından neredeyse her gün tecrübe edilebilen bir durumdur. Baş dönmesi kadar sık karşılaşılan bu olay genellikle diğer birçok ağrı gibi kendi başına bir hastalık değil, herhangi bir hastalığın ya da durumun belirtisidir. Hayati öneme sahip olabileceği gibi çoğunlukla stres nedeniyle kaynaklanır ve aynı gün içerisinde kendiliğinden geçer.

Baş ağrısı neden olur ?

Aşırı yorgunluk, psikolojik problemler, stres ya da televizyon ve bilgisayar gibi yoğun ışığa maruz kalmak geçici baş ağrısına neden olabileceği gibi, menenjit ve benzeri tehlikeli beyin hastalıkları, çeşitli ateş yapan hastalıklar, boyun eklemlerinde kireçlenme, hipertansiyon ve kadınlarda adet bozuklukları da baş ağrısına neden olur. Baş ağrısı, aslına bakılırsa bu ve benzeri yüzlerce hastalığın doğrudan veya dolaylı olarak belirtisidir. Baş ağrısına neden olmayacak hastalık yok da denilebilir.

Baş ağrısı çeşitleri nelerdir ?

Baş ağrıları geçici ya da devamlı olmak üzere ikiye ayrılır. Ağrı da düşük – orta – yüksek olmak üzere üçe ayrılır. Her sağlıklı bireyde de herhangi bir sebeple meydana gelebilecek baş ağrısı eğer çok kısa sürüyorsa ve genellikle gün içerisinde geçiyorsa üzerinde durulacak bir durum yoktur denilebilir. Fakat baş ağrıları uzun sürüyor ve dayanılamayacak kadar şiddetli oluyorsa mutlaka çok aşamalı ve ayrıntılı bir inceleme yapılmalıdır. Kansızlık, herhangi bir bağırsak virüsü ve hatta basit bir göz bozukluğu da sürekli ağrıya neden olabilir.

Baş ağrısı nasıl geçer?

Baş ağrısı eğer hafif ve kısa süreli ise en iyi dinlenerek geçer. Hasta bu süreyi kısa bir uyku ile değerlendirebilir ya da kahve ve çay gibi uyarıcılarla ağrı hissini yok edebilir. Bununla birlikte çok küçük bir parça bitter çikolatanın da stres kaynaklı baş ağrılarına karşı tedavi edici özelliği olduğu bilinmektedir.
Eğer baş ağrıları çok şiddetli ve uzun süreli ise ya da beraberinde yoğun baş dönmesi de getiriyorsa ortada büyük bir problem olabilir. Böyle bir durumda hasta geçtiği tüm aşamaları kaydetmeli, bu problemlerin neden kaynaklanabileceği hakkında kısa bir fikir yürütmeli ve kesinlikle bekletmeden bir doktora başvurmalıdır.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak