ALZHEİMER’IN 10 BELİRTİSİ!

ALZHEİMER’IN 10 BELİRTİSİ!

0 321
ALZHEİMER HASTALIĞI
ALZHEİMER HASTALIĞI
ALZHEİMER HASTALIĞI

ALZHEİMER HASTALIĞI

Unutkanlık herkesin zaman zaman yaşadığı bir sorundur. Fakat, unuttuklarımızı hatırlamamız uzun sürmez. Bunlar basit unutkanlıklar olduğundan günlük yaşamımızı etkileyen bir problem değildir.

Alzheimer ise yaş ilerledikçe unutkanlıkla beraber ortaya çıkan, hafıza, konuşma gibi durumlarda sorunlar yaşanan, günlük yaşamın gereklerini yerine getirememe gibi problemlere yol açan bir hastalıktır.

Alzheimer,genellikle 65 yaşın üzerindeki kişilerde görülür. Hem kadın hem de erkekte görülen bu hastalığın, kadınlarda biraz daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Yapılan araştırmalar, 65 yaşın üzerindeki, ortalama her 15 kişiden birinde bu hastalığın görüldüğünü ortaya koymuştur. 80-85 yaşın üzerindeki, her iki kişiden birinde alzheimer görülmektedir.

Bu hastalığın kesin nedeni henüz bilinmemektedir. Alzheimer ,yavaş ilerleyen sinsi bir hastalıktır.Beyindeki sinir hücreleri yok olmaya başlar ve önceleri kısa süreli unutkanlıklar şeklinde ortaya çıkar. Örneğin, hasta bir gün önce ne yaptığını, ne yediğini hatırlayamazve hastalık ilerledikçe, kişinin günlük işleri aksamaya başlar. Önceden sorduğu bir şeyi tekrar sorar, yakınlarını tanıyamaz hale gelir. Bu durumda kişide psikolojik sorunlar ortaya çıkar. Psikolojisi bozulan hasta, içine kapanık bir hal alır. Konuşma, yürüme, tuvalete gitme gibi günlük ihtiyaçlarını karşılayamaz ve yatağa mahkum bir yaşam sürmeye başlar. Yani hem fiziksel hem zihinsel problemler vardır.

ALZHEİMER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ:

Alzheimer hastalığının 10 tane genel belirtisi vardır.Bunlardan bir ve ya bir kaçının bulunması alzheimer belirtisi olabilir.

  • Günlük işleri yerine getirmekte (örneğin, alışveriş yapma, yemek pişirme,bir ev aletini çalıştırma,kişilerin adlarını ve ya olayları hatırlama) güçlük çekme
  • Kelime bulmakta güçlük çekme
  •  Tarihleri unutma veya bildiği yolları bulamama
  • Karar vermekte (örneğin, giysi seçimi) güçlük çekme
  •  Pratik düşünme (hesap yapabilme ya da planlama) becerisinin azalması
  • Sık kullanılan eşyaları yanlış yere koyma (örneğin, gözlüğünü ayakkabı dolabına koyma)
  • Ruh hali veya davranışlarda değişiklik (örneğin, çok çabuk ağlama ya da sinirlenme)
  • Kişilik değişiklikleri (örneğin, çevresindeki insanlardan kuşkulanma ve suçlama)
  •  Sorumluluktan kaçınma Bu belirtilerden bir veya birkaçını kendinizde ya da bir yakınınızda fark ettiyseniz, zaman geçirmeden bir hekime başvurmalısınız.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak