Alkol ve Zararları

Alkol ve Zararları

0 27
Alkol ve zararları

Alkol ve zararları

Az miktarlarda kullanıldığı zaman uyarıcı, çok miktarda kullanıldığında ise tam bir zehir olan alkolün tarihi binlerce yıl eskilere dayanır ve geniş çaplı zevk aracı olarak kullanılır.
Kana karıştığı andan itibaren organlara ve beyne ulaşan alkol çok hızlı bir şekilde etkisini göstermeye başlar, tüketen şahsın bünyesine göre neşe, hüzün ya da saldırganlık reaksiyonlarına sebep olabilir.

Alkol nasıl üretilir

Alkol, yaş ve kuru meyvelerin, odun ve tahılın mayalanması ve de uzun süre bekletilmesi ile elde edilir. Ardından çeşitli boya, aroma ve de bitki özlerinin karıştırılması ile farklı türde içkiler oluşturulur. Herhangi bir içki içerisinde bulunan alkol, etil alkoldür, bazı çeşitlerinde genellikle sanayide kullanılan ve insan sağlığına büyük zararları olan metil alkol de çok az miktarda kullanılabilir.

Alkolün zararları nelerdir?

Alkol belli bir süre sonra bağımlılık yapan ve içecek olarak kesinlikle hiçbir yararı olmayan bir maddedir. Beyini bozarak sarhoşluğa, düşüne yapısında bozukluğa ve de yürüyüşte dengesizliklere neden olur. Eğer kandaki alkol oranı artarsa komaya, yani alkol zehirlenmesine sebep olabilir.
Alkollü içeceklerin insan vücudundaki en kötü etkisi ise karaciğerleri yağlandırarak siroz hastalığına yol açmasıdır.

Alkolün faydaları var mıdır?

Aile ekonomisinde de yıkıcı boşluklara yol açabilen alkolün tıpta birçok kullanım alanı ve faydası vardır, çünkü alkol bilinen en yüksek dezenfektan özelliğe sahip maddelerden birisidir. Ameliyat gibi cerrahi işlemlerden önceki lokal temizlikte ve de yara temizliği gibi mikrobun uzaklaştırılması gereken bölgelerde anti bakteriyel özelliğinden yararlanılır. Ameliyat malzemeleri de alkol ile dezenfekte edilir. En yüksek etkiyi alabilmek için 70 derece sıcaklıkta olmalıdır.
Tıp dışında da araçlarda ve ısıtma cihazlarında kullanılabilir.

Alkolizm nedir?

İlk başlarda keyif almak ve yorgunluk gidermek için kullanılan alkollü içecekler gün geçtikçe daha da çok kullanılır ve en sonunda bir bağımlılık haline gelir ve alkolik kişi uyanık olduğu günün her saatinde alkol tüketmek ister. Bu kişilere alkolik, ortaya çıkan sosyal ve tıbbi problemlere de alkolizm denir.
Birçok Avrupa ülkesinde alkol sorunu toplumların ve devletlerin ana sorunudur. Bu durumdan kurtulabilmenin en etkili yolu da ilgi alanını başka şeylere kaydırmaktır. Günümüzde alkolizm tedavisi amacıyla açılmış birçok hastane ve kuruluş bulunmaktadır.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak