Akciğer Nodülleri Kanser Yapar mı?

Akciğer Nodülleri Kanser Yapar mı?

1 3397
akciğer nodülü
akciğer nodülü
akciğer nodülü

Çoğu akciğer nodülleri (iyi huylu) noncancerous diye geçer. Ancak, bazı akciğer nodülleri kansere neden olabilir.

Akciğer nodülü – akciğer dokusunda küçük kitleler – oldukça yaygındır. Onlar bir akciğer grafisi veya bilgisayarlı tomografi (BT) gibi taramalar yapıldığında yuvarlak, beyaz gölgeler şeklinde görünür. Genellikle yaklaşık 1 inç (25 mm) boyutundadır. Bu tür 25 mm veya daha büyük akciğer nodülü, daha küçük bir akciğer nodülüne göre kanserojen olma olasılığı daha yüksektir.

Yapabileceğiniz en faydalı şey, bir önceki mevcut göğüs X-ray veya CT taramasını karşılaştırın. Önceki görüntülerde nodül boyutu, şekli ve görünümü değişmediyse, muhtemelen noncancerous iyi huyludur. Noncancerous akciğer nodülleri genellikle hiçbir tedavi gerektirmez. Ancak, doktorunuz muhtemelen periyodik görüntüleme testleri kullanılarak değişiklikleri izleyecektir.

Bir akciğer nodülünün boyutunda değişme varsa, şekli ve görünümü değiştiyse, doktorunuz daha ileri testler önerebilir – örneğin bir CT taraması, pozitron emisyon tomografisi (PET) taraması, bronkoskopi veya doku biyopsisi gibi – bu kanser olup olmadığınızı belirlemek için yapılmaktadır.

Bir nodülün habis olduğunu şüphe ediyorsa A CT taraması genellikle ilk testtir. Olası kanserin yayıldığına dair bir kanıt varsa, o zaman cerrahi olarak çıkarılması tavsiye edilebilir. CT tarama sonuçları belirsiz ise o zaman karar takip görüntüleme veya biyopsi ile gözlemlemenerek yapılabilir.

Gelen Aramalar: akcierde nodl

#BENZER SAĞLIK KONULARI

1 YORUM

Bir Yorum Bırak