Adet ağrısı nedenleri

Adet ağrısı nedenleri

0 228
Adet ağrısı nedenleri
Adet ağrısı nedenleri
Adet ağrısı nedenleri

Doktorların dismenore adı verdiği adet sancıları,adet dönemi öncesi ve adet döneminde bir çok genç kız için hayatın acı bir gerçeğidir.Regl ağrısı genellikle hafiftir. Ama bazen de şiddetli olabilir.Adet ağrısı farklı şekillerde olabiliyor:

Aniden olup iki büklüm kalmanıza neden olan sancılar veya karın ve bel bölgenizde hissettiğiniz rahatsız edici ağrılar şeklinde gelebilir. Bazı kızlarda baş dönmesi, mide bulantısı, ishal, hatta kusma da görülebilir.Adet ağrısının(dismenore) şiddetli olması öncelikle primer dismenore ve sekonder dismenore olmak üzere ikiye ayrılır.

Primer dismenore: Adetin ilk başladığı yıllarda başlayıp sürekli devam eden  adet sancısının olmasıdır.Primer dismenorede sebep olarak herhangi bir patoloji veya hastalık yoktur. Burada ağrı tamamen doğal mekanizmalar sebebiyle oluşmaktadır. Ağrıya sebep olan vücudunuzda doğal olarak ortaya çıkan yumurtlama sonrası prostaglandin (PGF2α) denilen maddelerin salgılanması ve kanama zamanında uterusun kasılmalarıdır. Rahim,içerisinde bulunan kanları atmak için kasılır bu da ağrıya neden olur. Doğum yapmayan genç kızlarda rahim ağzı dar olduğu için kanların boşalması zor olduğundan  daha fazla ağrıya neden olacaktır, doğumdan sonra ve genellikle 25 yaşlarında bu ağrılar hafifler.

Sekonder dismenore: Önceden yokken genellikle 25-35 yaşları arasında sonradan bir nedene bağlı olarak gelişen sancılardır.Genellikle 25-35 yaşlarında sonradan bir sebebe bağlı olarak gelişir. Burada sebep daha önce yapılan ameliyatlara bağlı karında yapışıklıklar, rahim içerisinde perde (septum) bulunması gibi çok çeşitli sebepleri olabilir. Rahim içerisinde perde olması (septum) ve rahim ağzının bazı ameliyatlar veya enfeksiyonlara bağlı zamanla daralması gibi durumlarda adet kanının dışarı atılması zorlaşır ve bu da ağrıya neden olur.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak