Diyabet (Şeker Hastalığı) Nedir nasıl tedavi edilir?

Diyabet (Şeker Hastalığı) Nedir nasıl tedavi edilir?

0 369

Diyabet tedavisinde önemli bir hedef kan şekerinin anormal şekilde düşürmeden, kan şekerini (glikoz)  en aza indirmektir. Tip 1 diyabet  insülin , egzersiz ve diyabetik diyet ile tedavi edilir . Tip 2 diyabet bir diyabetik diyet ve egzersiz ile tedavi edilir. Bu tedaviler yüksek kan şekerlerini kontrol etmek için başarısız olursa, oral ilaçlar kullanılır. Oral ilaçlar da yetersiz ise, insülin ile tedavi edilir.

Diyabetik diyete bağlılık diyabet hastalarında yüksek kan şekeri kontrolünü kontrol etmenin önemli bir yönüdür.  Bu diyetler yağ oranı düşük dengeli ve besleyici bir şekilde planlanmalıdır.

Kilo verme ve egzersiz diyabet için önemli tedaviler arasındadır. Kilo verme ve egzersiz,   kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olur vücudun duyarlılığını artırır.

İnsülin kan şekeri düzeyini düşürür. Kan şekeri yükseldiği zaman (örneğin, yemek yedikten sonra)  , insülin şekeri seviyesi   serbest bırakılır.   Diyabet kontrol edilebilir olmasına rağmen, bir ömür boyu sürer yani kronik bir tıbbi durumdur.

Diyabet – Şeker Hastalığı Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Zamanla  diyabet  körlüğe yol açabilir, böbrek yetmezliği ve sinir hasarı oluşturabilir. Hasar sonucu  mikrovasküler hastalığı olabilir . Diyabet ayrıca, inme , koroner kalp hastalığı , ve diğer büyük damar hastalıklarına yol açabilir.

Diyabetli hastalara diyet ve egzersiz önemini asla unutmamalıyız. Diyabet kontrolü  sağlıklı bir yaşam tarzı ile başlar

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak