Diş eti Hastalıkları ve Tedavisi

Diş eti Hastalıkları ve Tedavisi

Dişeti hastalığı
Dişeti hastalığı ya da periodontal hastalık, çevre dokuları etkileyen tüm hastalıklara denir. Bu dokulara periodonsiyum denir ve alveol kemiği, periodontal ligament ve sement içerir.

Diş kaybının en önemli nedeni diş çürümesidir. Bu hastalıkların ana nedeni ise bakteri, virüs ve mikroskobik parazitlerin oluşturduğu birikimidir. Eğer ağızdaki plak temizlenmezse önemli hastalıkları tetikleyebilir.

Gingivitis, Periodontitis, Diş eti çekilmesi

Gingivitis diş etleri ile sınırlı bir iltihap türüdür. Çoğu durumda, diş eti iltihabı plak ve kötü ağız kokusuna neden olur. Ayrıca gingivitis hormonal değişikliklerle de oluşabilir (örneğin hamilelik) veya bazı ilaçlar (Dilantin veya Adalat) alarak meydana gelebilir. Gingivitis tedavi edilmezse daha şiddetli diş eti hastalıklarına neden olabilir.

Periodontitis, sadecediş yüzeyinde oluşur ve aynı zamanda tüm periodontal dokuya ulaşan bir enfeksiyondur.

Bu hastalığın sonucu;
-Periodontal cepler ( diş ve diş etleri arasında oluşan derin boşluklar, diş eti çekilmesi, diş eti kaybolması),
-Kemik kaybı (etrafındaki kemik seviyesi)
-Diş hareketlilik (diş hareketli)  olabilir.

Erken teşhis edilerek dişi kaybetmeden tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır.
Periodontit, diyabet veya belirli kalp hastalıkları gibi vücudun diğer hastalıklarıyla bağlantılı olabilir.

Dişeti çekilmesi

Dişlerin etrafındaki diş etinin kaybolması anlamına gelir. Bu durum özellikle hatalı veya sert fırçalama sonucu görülür. Ön dişlerde meydana gelen diş eti çekilmesi estetik olarak kötü sonuçlar doğurabilir.

Belirtileri

Sağlıklı diş etleri pembe olmalıdır.

Dişeti iltihabı belirtileri gözle görülebilir. Kırmızımsı şişmiş ve yumuşak olabilir. Bunlar kolayca diş fırçalama, Özellikle diş fırçalama anında veya temas ettikten sonra kanar. Gingivitis akut ise, her zaman olmamak şartıyla ağrılıdır.

Periodontitis belirtilerinden biri diş kaybıdır. Buna ek olarak, diş duyarlı ve hareketli olabilir. Ağız içinde sürekli devam eden bir kötü koku hakimdir. Dişeti iltihabı belirtileri periodontitis sırasında her zaman görülmeyebilir.

Diş eti Hastalıkları Tedavisi

Plaklar temizlenerek oral hijyen sağlanmalıdır. Tartar bu hastalıkların kaynağıdır. Sigara tetikleyici bir unsurdur ve bırakılması önerilir.

Gingivitis iyi hijyen uygulamaları ile tamamıyla yok olabilir. Düzenli olarak diş hekimine gidip tartarları temizletmek gerekir. Ayrıca antibakteriyel solüsyon ile ağız çalkalanabilir fakat bu acıya neden olabilir.

Periodontitis tedavisinde gerçekten alveolar kemik kaybolabilir çünkü, hastalıkta belli bir gerileme yoktur.. Hekimler tarafından hastalık stabilize edilebilir ve ilerlemesi durdurabilir.
Periodontitis temel tedavisi ağızdaki ceplere biriken tüm tartar ve hastalıklı dokuyu temizlemektir, genellikle lokal anestezi altında yapılır. Bazen, antibiyotikler, antibakteriyel çözeltilerin kullanılması da gereklidir. Periodontitis rahatsız edici bir boyuta ulaştığı zaman hekimlere başvurmak gerekir.

Dişeti çekilmesi ve ilerlemesini durdurmak için;
Diş etlerine fazla bastırmadan yavaşça dişlerinizi fırçalayın, ve yumuşak bir diş fırçası kullanın.