Sperm Kalitesi

Sperm Kalitesi

5 502
sperm kalitesi
sperm kalitesi
sperm kalitesi
sperm kalitesi

Bir kadın daima yumurtalarla doğar iken, erkekler kesintisiz olarak sperm üretirler. Bu nedenle günlük hayattaki reaksiyonlar spermlerin olgunlaşma sürecini etkileyebilir.

Sigara, alkol, ilaçlar, stres, kötü beslenme ve egzersiz eksikliği sperm kalitesine olumsuz katkıda bulunabilir. Ve son yıllarda  bir erkeğin sperm kalitesinin 25 yaşlarında azalmaya başladığı ortaya çıkmıştır.

Genel sperm kalitesine katkıda bulunan beş ana faktör vardır.

Bunlar sperm, hız, sayım, konsantrasyon ve morfolojisi (şekli ve boyutu). Bu alanların herhangi birindeki yetersizlik gebelik olasılığını etkileyebilir. Kısırlık ise farklı bir konuda ele alınacaktır

Motilite

Sperm motilitesi spermi aktif bir şekilde taşımak için tanımlanan bir terimdir

Sperm Sayısı

Sperm sayımı (meni) dışarı boşalan sıvıda sperm sayısını ifade eder. Normal bir Menide 40 milyon sperm vardır.

Akupunktur, bitkisel ilaç takviyeleri ile %14 e kadar artırılabilir.

Konsantrasyon

Konsantrasyon sperm hücrelerinin sayısının bir ölçüsüdür. Normal sperm konsantrasyonu mililitrede en az 20 milyon sperm hücresidir.

Morfoloji (şekli ve boyutu)

Sağlıklı bir sperm hücresi iribaşlı bir şekle sahip olacaktır. Spermin oval kafası genetik materyal içerir ve kuyruk ileri sperm sevkeder.

Dünya Sağlık Örgütü (1999) tarafından ortaya konulan katı kriterleri kullanarak, Yardımlı Üreme Teknolojisi programlarının çalışmalar az% 15 normal formlar ile düşük gebelik oranları göstermektedir. Ayrıca, uzmanlar anormal şekilli spermlerin yumurtayı döllemediğini söylüyor.

Bir bakışta İstatistikler

* İnsan üremesi şaşırtıcı derecede karmaşık – Herhangi bir ay içinde gebelik olasılığı çiftler arasında sadece yüzde 25 olduğu sanılıyor.

Subfertilitesinin tipik nedenleri

* Sperm üretimi sorunları

Spermin dağıtım sisteminde tıkanıklıklar

Testislerde  Yaralanmalar

* Düşük veya yüksek hormon üretimi

* Anatomik problemler

* Varikosel (testis çevresinde varis)

* Geçmiş hastalıklar / enfeksiyonlar / çeşitli hastalıklar

* Bazı ilaçlar

Sperm kalitesi

Sperm kalitesi kısırlık yaşayan çiftlerin yüzde 40’i için önemli bir faktördür. Sperm kalitesine katkıda bulunan beş ana faktör vardır:

* Motilite: Spermin aktif bir şekilde hareket yeteneği.

* Hız:  Bunların, bir yumurtayı dölleme ihtimali en yüksek spermler olduğu düşünülmektedir.

* Sayısı: (meni) dışarı boşalan sıvıdaki sperm sayısı. Normal bir Menide 40 milyon sperm vardır.

* Konsantrasyon: meninin bir mililitre sperm hücrelerinin sayısıdır. Normal sperm konsantrasyonu mililitrede en az 20 milyon sperm hücresidir

* Morfoloji: Spermin şekli ve boyutu. Sağlıklı bir sperm hücresi iribaşbir şekle benzerdir. Kuyruk ileri sperm sevkeder.

Dünya Sağlık Örgütü (1999) tarafından yapılan araştırmada uzmanlar anormal şekilli spermlerin yumurtayı döllemediğine inanıyor.

Motilite, hız ve morfoloji sperm dölleme yeteneği bakımından en önemli faktörler olarak görünmektedir. Düşük sperm sayısına rağmen, yüksek kaliteli (uygun ve son derece mobil) sperm ile birçok erkek hala verimli olabilir.

Akupunktur ile  bitkisel ilaç ve takviyeleri   birleştirerek etkili ve sperm kalitesini yüksek üretim mümkün olmuştur. Sayısı, morfolojisi ve hareketliliği artırmak oldukça etkilidir.

Berkley Merkezi’nin protokolü bir başka mükemmel uygulama varikoselektomi kurtarma. Bir varikoselektomi sonra sperm kalitesi ve sayısında düzelme eksikliği nedenlerinden biri testislerin kan akışını eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Akupunktur ve bitkisel ilaç ve takviyeleri uygun uygulama ile başarıyla testislerdeki kan akışını artırmıştır ve varikoselektomi sonrası belirgin bir iyileşmegösterilmiştir.

 

Gelen Aramalar: sperm kalitesi,spermde kahverengi lekeler,sperm boyutu,sperm boyutları

#BENZER SAĞLIK KONULARI

5 YORUM

  1. Çakışır suyu hakkında tecrübesi olan var mı? Eşimde varikosel ve buna bağlı olarak sayı ve morfoloji sorunu var. Çakışır suyunu çok tavsiye ediyorlar ama denemedik henüz. özellikle meni miktarını çok artırır diyorlar. bu konuda bilgisi tavsiyesi olan ?

  2. çakışır otu kesinlikle çok yararlı bir bitki. cinsel kuvvetle birlikte ereksiyonu acayip artırıyor. Böylelikle hep cinsel iktidarsızlık sorunu yok oluyor hem de çiftler arasındaki sorunu yok ediyor. Ayrıca söyledigin gibi sperm sayısını ve kalitesini artırmada büy

  3. canım cakısır otu kesinlikle cok yararlı bir bitki. cinsel iktidarsızlıgın önüne gecip ereksiyonu acayip artırır. ayrıca bahsettigin gibi sperm kalitesiyle birlikte sperm sayısını daneredeyse maksimuma ulastırır. Bu durum ciftler arasındaki huzursuzlugu da önlemis olur. Çok etkili bir bitki kesinlikle tavsiye ederim. benim eşimde kullanmıstı. henüz spermogram yaptırmadık ama etkileri bariz ortada.

Bir Yorum Bırak