İktidarsızlık ve Nedenleri

İktidarsızlık ve Nedenleri

0 771
İktidarsızlık ve Nedenleri
İktidarsızlık ve Nedenleri

İktidarsızlık, erkeğin cinsel birleşme için gerekli ereksiyon durumuna geçememesi durumudur. Bir başka deyişle cinsel uyarılma bozukluğudur. Tam ve kısmi olmak üzere iki türü vardır. Bunun dışında bir de seçici iktidarsızlık durumu vardır. Seçici iktidarsızlık, belirli bir eş ile birlikteyken ortaya çıkan durumdur fakat eşiniz dışında biri ile birlikteyken bu durum gözlenmemektedir.

Tam iktidarsızlık dürtü, boşalma ve sertleşme kusurlarıyla birlikte ortaya çıkar. Bundan dolayı cinsel ilişkiyi imkânsız bir hale getirir. Doğuştan gelen bu cinsel dürtü yoksunluğu hormonsal nedenlere bağlıdır; sonradan başlayan durumlar ise yine hormonsal olup geçici bozukluklar sonucudur. Kısmi iktidarsızlık, eksik sertleşme sonucu olarak ortaya çıkar. İlişki esnasında ereksiyon hali gittikçe daha da azalır. Eksik ereksiyon, cinsel istek bozukluğundan ortaya çıkabilir. Kadına yaklaşma sırasında duygusal şok gibi ruhsal nedenlerden ortaya çıkabilmektedir. Erken boşalma ile birleştikten sonra ereksiyon kaybı görülebilmektedir.

İktidarsızlık, genç erişkin döneminde bulunan erkeklerin %8 ila %10 arasında, 80 yaş ve üzerinde bulunan erkeklerin ise %75’inde görülür. Bunun yanında tüm erkeklerin yaklaşık %60’ında iktidarsız korkusu olduğu bilinmektedir.

Cinsel ilişkide rollerin katı ve sınırlayıcı olduğu toplumlarda uyarılma durumu, genellikle erkeklerin rolü ile ilişkilendirilmiş durumdadır. Bu gibi toplumlarda iktidarsızlık sorunları daha fazla görülür. Unutulmamalıdır ki ereksiyon başarı değil, başımıza gelen bir yaşantı durumudur. Ereksiyon; mutluluk, haz ve neşe veren, özel bir hayatın bir kısmıdır.

İKTİDARSIZLIK NEDENLERİ 

                İktidarsızlık, bedensel sebepler ile ortaya çıkabildiği gibi ruhsal, bedensel ve ruhsal sebeplerle de ortaya çıkabilmektedir. Fakat en yaygın sebepler genellik ruhsal sebeplerdir. Bedensel sebeplerden bazıları:  Böbrek, karaciğer hastalıkları, nörolojik sorunlar, kalp, akciğer hastalıkları, hormon dengesizlikleri, alkol, psikiyatri ilaçları, zehirlenme ve bağımlılık yapan maddelerdir.

Ruhsal yani psikolojik sebeplerin başında bir kadınla tüm duyguları yaşayamaması gelmektedir. Açıklamamız gerekirse bir erkek yakınlık, sevgi, cinsel istek ve hazzı aynı kadın ile yaşayamaması durumudur diyebiliriz. Bazı erkeklerde kadınlara karşı güvensizlik, cinsel açıdan cezalandırıcı, suçlayıcı yargılar ve duyguların yetersizliği, cinsel eş olarak istememe korkusu iktidarsızlığa neden oluşturabilir. Düşmanlık, öfke, korku ve kaygı gibi duygular da iktidarsız problemini tetikleyebilmektedir.

İktidarsızlık ve sigara
İktidarsızlık ve sigara

 

 

 

 

Unutmayın sigara en büyük  iktidarsızlık sebebidir.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak