Doğum Kontrol Yöntemleri; Hormonal, Bariyer, İmplant, Ria

Doğum Kontrol Yöntemleri; Hormonal, Bariyer, İmplant, Ria

0 722
doğum kontrol yöntemleri
doğum kontrol yöntemleri
doğum kontrol yöntemleri
doğum kontrol yöntemleri

Doğum kontrolu için birçok yöntem vardır. Sizin için en uygun olanı seçmenize yardımcı olmak için doğum kontrolünün farklı türleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.


Hormonal yöntemler

Hormonal yöntem doğum kontrol yöntemleri arasında çok güvenilirdir. Hormonal yöntem olarak iki temel formülü kullanabilirsiniz:

Kombinasyon hormonal yöntemleri östrojen ve progestin (sentetik progesteron) her ikisini de içerir. Kombinasyon yöntemlerde; haplar, deri yamaları, ve yüzükler sayılabilir.

Doğum kontrol yöntemleri farklı nedenlerle sadece kadınlar için reçete edilir. doğum kontrol hapları, yamalar, implantlar ve yüzükler bunların başlıcalarıdır. Bu doğum kontrol yöntemlerinin artıları ve eksileri vardır.

Kombinasyon hapları yumurtlama sırasında sivilce ve ağrıya neden olabilir. Ayrıca premenstrüel semptomlarını azaltabilir. Hap etkili olabilmesi için her gün aynı saatte alınması gerekir, hemen hemen tüm kadınlar tarafından alınabilir.
Yamalar veya vajinal halkalar kombinasyon haplarına benzer, ancak günlük almak gerekmez. Yama haftalık değiştirilir ve halka aylık değiştirilir.

İmplant

Uzun süre etkilidir. Eğitimli bir sağlık profesyoneli tarafından takılıp çıkarılabilir. Gerçek implant bir kibrit çöpü büyüklüğünde ve üst kolun iç tarafına cilt altına yerleştirilir.

Bir rahim içi aracı olan (RİA) gebeliği önlemek için rahme kamerayla yerleştirilen küçük bir cihazdır. Bakır RİA (örneğin ParaGard gibi) ve hormonal RİA (örneğin Mirena gibi): RİA nın iki ana türü vardır. Türüne bağlı olarak, 5 ile 10 yıl için doğum kontrolü sağlayabilir. 1970’lerde kullanıldı RİA’ların aksine, günümüz RİA’ları, küçük, güvenli ve son derece etkilidir.

Hormonal RİA genellikle menstrüel akışı ve krampları azaltır. Diğer taraftan, bakır RİA daha uzun süre kullanılabilir. Ancak hormonal RİA lekelenme, ruh hali ve göğüslerde hassasiyet gibi diğer yan etkileri olabilir.
Bariyer yöntemleri

Servikal kalkan, kondom, kadın kondomu, sperm öldürücü köpük, sünger, jel, fitil ya da film gibi Bariyer yöntemleri spermin rahme girmesini ve yumurtaya ulaşmasını engeller. Hormonal yöntemler veya RİA ya göre daha az yan etkileri vardır.

Örneğin genital herpes, klamidya, ya da HIV gibi cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalanma veya yayılma riski varsa kondom (erkek veya kadın) her zaman kullanılmalıdır.

Gelen Aramalar: ebru zülfikaroğlu muayene ücreti,kızlık zarı nasıl görünür,hymenoplasty

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak