Cinsel Terapi Nedir? Psikoterapist Emel Baş

Cinsel Terapi Nedir? Psikoterapist Emel Baş

0 152

Psikoterapist Emel Baş

Cinsel Terapi Nedir? Psikoterapist Emel Baş 

 

Cinsel Terapi Nedir? Cinsel terapiler, bireyin kendi yaşadığı ya da çiftlerin cinsel hayatlarında yaşadıkları tatminsizlik ve sorunların çözümünün sağlandığı bir danışmanlık türüdür. Cinsel sorunlar, kadın ve erkeğin normal bir şekilde cinsellik yaşamalarını güçleştiren psikolojik ve fizyolojik engellerdir.
Psikolojik engeller genellikle cinsellikle ilgili çocukluk yaşantılarından elde edilen (mit) yanlış bilgilerden veya ilk cinsel yaşantının travmatik oluşundan ve olumsuz duygular yaratmasından kaynaklanmaktadır. Bu olumsuz duygular kişinin normal bir şekilde cinsel eylemi gerçekleştirmesini ve haz almasını engellemektedir. Fizyolojik engellerden bazıları ise, organ bozuklukları, şeker hastalığı ve alkolizm gibi sorunlardır. Her ne kadar fiziksel sebepler nedeniyle ortaya çıkan cinsel sorunlar olsa da cinsel sorunlar daha çok psikolojik ve toplumsal etkenlere bağlıdır.

Cinsel Terapilerde hedef bozulan dengenin yeniden sağlanmasıdır.

Cinsel Terapi Nedir? temel hedef, yaşanan cinsel işlev bozukluğunun kökeninin araştırılması ve sistemli bir analiz ile bozulan dengenin yeniden sağlanması, bireyin iç dünyasında ya da ilişkide oluşan gerginlik/kaygının giderilmesidir. Cinsel terapi cinsel sorunları olan kişilerde uygulanan ve etkili olduğu bilinen bir öğrenme biçimidir. En sık başvuru nedenleri arasında ilk sırada Vajinismus yer almaktadır.

Cinsel terapide Neler Yapılıyor?

Cinsel Terapi Oturumları, Cinsel bölgelerin anatomisi ve fizyolojisi, cinsel yanıtların işleyişi, yanlış cinsel inanışlar, cinsellik kavramı anlatılır.

Yazının Devamı için tıklayınız…

#BENZER SAĞLIK KONULARI

0 261
İktidarsızlık ve Nedenleri

0 771

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak