Aids Nedir Ve Neden Oluşur ?

Aids Nedir Ve Neden Oluşur ?

0 261
AIDS nedir ve neden oluşur

Aids nedir ve neden oluşur ?

Uzay çağının vebası ismi de verilen bu hastalık artık günümüzde her bireyin korkulu rüyası haline gelmiştir ve birçok ülkede de milyonlara varan geniş kitlelerin sağlığını tehtit eder.

Aids nasıl oluşur?

Her ne kadar ilk çıkış yeri tam olarak bilinemese de, Afrika taraflarından, maymunlardan insanlara geçtiği tahmin edilmektedir. Dünyada ilk AIDS hastaları İngiltere ve Amerika’da tesbit edilmişlerdir ve bu Avrupa ülkelerinden, Asya ülkelerine doğru çok hızlı bir ilerleyiş ve sıçrayış olmuştur. Günümüzde sadece Amerika’da 10 binden fazla AIDS hastası vardır ve Türkiye’ye de yabancı ülkelerden gelmiştir, fakat buna rağmen diğer dünya ülkelerine kıyasla, ülkemizdeki AIDS hastası sayısı son derece azdır. Bu yayılmaların ana sebebi de kan alma ve vermedir.

Kimler Aids hastası olur?

Aids tüm dünya genelinde en çok homoseksüel kişiler üzerinde görülmektedir. Hastalığın %70’i cinsel yolla, %20’si kan alma ve verme işlemleri ile, kalan %10’luk kısım da tokalaşma ya da yaralanma gibi diğer temas yolları ile oluşur.

Aids neden olur?

AIDS hastalığının sebebi bir çeşit virüstür. İnsan vücudunda ve dışkısında çok kolay bir şekilde, uzun süreler boyunca canlı kalabilen bu virüs yapı olarak da hepatit virüsüne çok benzer. Çeşitli kan tahlilleri ile kişilerin AIDS olup olmadığı kolaylıkla anlaşılabilir.

Aids çeşitleri nelerdir ?

AIDS virüsü taşıyıcıları iki gruba ayrılır. Birinci grup virüsü taşıdığı halde, beklenen hiçbir AIDS belirtisini göstermez ve genellikle hastanın kendisi bile ölüm aşamasına gelmedikçe ya da kan verme gibi bir işlemde bulunmadıkça AIDS olduğunu anlayamaz. Bu tarz sessiz ilerleyen AIDS hastalarına ” portör ” ismi verilir, en tehlikeli AIDS taşıyıcıları da bunlardır ve genellikle diğer kişilere bu bireyler üzerinde bulaşır.

AIDS’in ikinci grubunda bulunan kişilerde de hastalığın tüm seyri açıkça izlenir, bu nedenle teşhis ve tedavi aşamaları daha kısa sürebilmektedir.

Aids belirtileri nelerdir ?

Eğer hastalığınızı belli etmeyen, ” portör ” grubundan değilseniz, AIDS hastalığı çok büyük ihtimal uzun süren ishal ve bağırsak şikayetleri, bronşit nedenli akciğer hastalıkları ile baş gösterir.
Virüs yavaş yavaş kendini gösterdikçe kişi zayıflamaya ve fizik olarak çökmeye başlar. İştahsızlık, sürekli yorgunluk ve bitkinlik hali inanılmaz hızlı bir şekilde kendini gösterir. Zaten bu aşamaya gelindiğinde hastalık vücudu çok büyük oranda esir almış demektir.

Aids teşhisi nasıl olur ?

AIDS’in kesin tedavisi maalesef klasik bir doktor muayenesi ile mümkün olmaz. Kesin sonuç için kişiden kan alınmalı ve profesyonel bir laboratuar ortamında incelenmelidir, gelecek olan kesin sonucun ardından uygun ilaç tedavilerine başlanır.

Aids öldürür mü ?

AIDS için modern tıpta henüz bir çare yoktur. Hastalık bünyeye ya da ilerleme seviyesinin farkedilmesine göre ya 6 ay içerisinde ya da 20 yıl içerisinde öldürür.
Son derece büyük olan tehlikesine ve çok hızlı bulaşmasına rağmen şu ana kadar herhangi bir tedavi yöntemi geliştirilememiştir. Sadece belli ilaç tedavileri ile hastanın ağrı ve acıları dindirilebilir. Fakat tüm dünyada bu hastalık için büyük araştırma çalışmaları yapılmaktadır.
AIDS’in yayılmasına karşılık alınan en etkili çözümlerin başında da homoseksüellerin sürekli olarak kontrol altına alınması ve sağlık kontrollerinden geçmesi gelmektedir. Kişi özel hayatında da prezervatif vb. korunma yöntemleri ile bu hastalığa yakalanma riskini azaltabilir.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak