Yaşlılık Lekeleri (Karaciğer) Nedenleri ve Tedavisi

Yaşlılık Lekeleri (Karaciğer) Nedenleri ve Tedavisi

0 768
yaşlılık lekeleri
yaşlılık lekeleri
yaşlılık lekeleri
yaşlılık lekeleri

Karaciğer lekeleri adı altında;   düz, gri, kahverengi veya siyah lekeler vardır. Boyutu değişiklik gösteren lekeler genellikle yüz, eller, omuzlar ve kollarda görünür.Karaciğer lekeleri 40 yaş üstü erişkinlerde çok yaygın olmasına rağmen,  gençleri de etkileyebilir.

Gerçek yaşlılık lekeleri zararsızdır ve tedavi gerekmez, ama kanserli cilt lekeleri için aynı şeyler söylenemez. Kozmetik sebeplerden dolayı, yaşlılık lekeleri deri ağartma ürünleri ile hafifletilebilir veya çıkarılabilir. 

Ciltteki noktalar öncelikle güneşten gelen ultraviyole (UV) ışık maruziyetinden kaynaklanır. Ticari bronzlaşma lambaları ve bronzlaşma yatak kullanılması da yaşlılık lekeleri gelişimine katkıda bulunabilir.

Cildinizin normal rengini veren cildin üst tabakası (epidermis) olarak pigmentine melaninin denir.   UV ışınlarına maruz kalmak derinin tabakalarında korumaya yardımcı olan bir bronzluk yaratır ve melanin üretimini hızlandırır.

Eğer yaşlılık lekelerinin görünümünden memnun değilseniz, tedaviler bunları hafifletmek veya kaldırmak için kullanılabilir. Derinin en üst tabakası – – pigment epidermisin tabanında bulunan yaşlılık lekelerini hafifletmek için farklı tedavi seçenekleri vardır.

Yaşlılık lekeleri için tedaviler şunlardır:

  • İlaçlar. Reçeteli beyazlatma kremleri (hidrokinon) tek başına veya retinoidler (tretinoin) kullanılır. Eğer ilaç tedavilerini kullanırsanız 30  koruma faktörlüü (SPF) güneş kremi  güneş koruması kuvvetle tavsiye edilir. Tedaviler geçici kaşıntı, kızarıklık, yanma veya kuruluk neden olabilir.
  • Yaşlılık lekeleri için Lazer tedavisi. Lazer tedavisi cilt yüzeyine zarar vermeden melanin üreten hücreleri  (melanosit) tahrip eder. Lazer ile tedavisi genellikle birkaç seans gerektirebilir. Tedaviden sonra, yaşlılık lekeleri birkaç hafta veya ay içinde yavaş yavaş kaybolur. Lazer tedavisinin yan etkileri vardır,  ciltte hafif renk değişikliğine neden olabilir.
  • Dondurma (kriyoterapi). Bu prosedür ilave pigment yok etmek için yaşlılık lekeleri için sıvı azot veya bir başka dondurma  uygulayarak yapılır.  Tedavi geçici cilt tahrişi ve kalıcı yara izi ya da renk değişimi riski teşkil edebilir.
  • Dermabrazyon. Bu prosedür (planya) bir hızla dönen fırça ile cildinizin yüzey tabakasının  zımpara oluşur. Bu prosedür, deri yüzeyini kaldırır ve deride yeni bir katman  oluşur. Geçici kızarıklık ve kabuk oluşumu bu tedaviden sonra neden olabilir.
  • Kimyasal soyma (peeling). Kimyasal soyma yaşlılık lekeleri için cildinizin dış katmanına yakıcı bir asit  uygulayarak yapılır.  Güneş koruması kuvvetle bu tedavi sonrası tavsiye edilir. Geçici tahriş muhtemeldir, renk değişikliği gibi hafif bir risk var.
Gelen Aramalar: karaciğerde leke

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak