Tırnak Mantarı Belirtileri

Tırnak Mantarı Belirtileri

2 486
tırnak mantarı
tırnak mantarı
tırnak mantarı
tırnak mantarı

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Tırnak mantarları tırnaklarınızda oluşan bir veya daha fazla sayıda oluşan  enfeksiyonlardır. Tırnak mantarları genellikle parmağınızda veya ayak ucu altında beyaz veya sarı nokta şeklinde başlayabilir. Tırnak mantarları tırnak derinliklerine yayılarak, tırnak kalınlaşmasına neden olabilir. Bu durum zaman zaman ağrı oluşturabilir.

Tırnak mantar olan bir enfeksiyonu tedavi etmek zor olabilir ve tekrarlayabilir. Ama ilaçlar tedavisi genellikle olumlu sonuç verir.

Tırnak Mantarı Belirtileri

Eğer tırnaklarınız aşağıdaki özelliklerden biri veya birkaçına sahipse;

  •     Kalınlaşmış
  •     Kırılgan ufalanan veya düzensiz
  •     Parlaklık değilse, Matsa
  •     Tırnak altında koyu renk birikintileri

NEzaman, Nasıl TEdavi Olmalıyım?

Tırnak mantar enfeksiyonu başladığında tedavi edilmezse, bu sonsuza dek sürebilir. Tırnak ucu altında genellikle küçük bir beyaz veya sarı nokta oluştuğunda yani ilk belirtiler görüldüğünde hemen doktorunuza görünün.

Tırnak mantar enfeksiyonlarının tipik olarak dermatofit mantarların denilen bir gruba ait bir mantarın neden olur. Ama maya ve küf ayrıca tırnak mantar enfeksiyonları için sorumlu olabilir.

Mantarlar nelerdir?
Mantarlar hayatta kalmak için güneş ışığına ihtiyaç yok mikroskobik organizmalardır. Bazıları hastalık ve enfeksiyona neden olurken bazı mantarlar, yararlı kullanımları vardır.

Tırnak Mantarları NErden bulaşır?

Bu mikroskobik organizmaların tamamı:

  •     Yüzme havuzları ve duşlar gibi sıcak, nemli ortamlarda,
  •     Küçük görünür veya görünmez kesikler yoluyla ya da tırnak ve tırnak yatağı arasındaki küçük bir ayrım aracılığıyla cildi istila edebilir

Ayak tırnaklarında oluşan Mantarlar

Ayak tırnaklarında genellikle ayakkabı içinde karanlık, sıcak, nemli bir ortamdan dolayı mantar üreyebilir.
ELimizin Parmakları ile karşılaştırıldığında ayak, bu mantarları enfeksiyonu tespit etmek ve ortadan kaldırmak daha zordur çünkü ücudun bağışıklık sistemini zorlaştırıyor.

Gelen Aramalar: tırnak mantarı

2 YORUM

  1. 6 yıldır ayak baş parmaklarımda ileri derecede tırnak mantarı vardı. Kullanmadığım ilaç kalmadı. doktorlar bile çare bulamamışken, Çamder bitkisel su kürü ile 1 ayda sağlığıma kavuştum.

  2. İnsanların çektiği en büyük cilt problemlerinin başında gelen mantar hastalığı uzun süren tedavi süresini eminim ki bu yöntemle en aza indircektir.

Bir Yorum Bırak