Kurdeşen Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

Kurdeşen Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

0 3386
Kurdeşen Hastalığı

Kurdeşen Hastalığı

Başka bir adı ile ürtiker, alerjik olarak deri dökülmesi anlamına gelir. Kurdeşen hastalığı (ürtiker), daha çok küçük yaşta ki çocuklarda görülmektedir. Cilt de oluşan kırmızı lekeler zamanla kaşıntıya neden olur. İki çeşiti vardır. Kısa sürüde etkisini kaybeden türüne akut, uzun süreli olanına ise kronik ürtiker adı verilir.

Kısa süreli akut ürtikerin bazı nedenleri vardır. Örneğin; deniz mahsülleri, evcil hayvanlar, arı sokması, ilaçlar gibi. Kurdeşen Hastalığını bazen vücut belirlerken, Bazen de kişilere göre değişir. Mesela bireylerin bazı ilaçlara ve ya aşılara karşı alerjisi vardır.

Bunun dışında arı sokmalarında da rahatsızlıklar olabilir. Vücut bunu alerjiye çevirebilir. Uzun süreli ürtiker ise; güneş ışığına aşırı maruz kalma, alerjik hastalıklar veya da derinin çok fazla sıcakla temas etmesi sonucu oluşur.

Belirtileri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Cilt üzerinde oluşması mümkündür. Bir süre sonra deri üzerinde yayılır. Kırmızı pullar biçiminde olur. Ve hızlı bir şekilde bütün vücuda yayılır.
Yüksek sıcaklıkta kaşıntı daha da çok olur. Bazı türleri dökülen cinsten de olabilir. Kaşıntı genellikle akşamları ve yüksek sıcaklıkta çoğaltır. Bu durum bazen kişinin depresyona girmesini sağlar. Kaşıdıkça büyüyen bu kabarcıklar, boyutlarına göre daha fazla rahatsızlıklara neden olabilir. Krem ve ilaçlarla bu hastalık tedavi edilebilir. Doktor tanısını koyduktan sonra hastalığın aşamasına göre bazı ilaç ve krem kullanmanızı önerecektir. Sürekli kullanılan ilaçlar hastalığı daha rakat hale sokacaktır. İlaçların tamamını kullandıktan sonra hastalık tam anlamıyla bitmez. Bazı alerjik besinlerden ya da sıcak ortamlardan dolayı hastalık yeniden etkisini gösterebilir.

Ne Gibi Önlemler Alınabilir?

Aşırı derece de yağlı olan gıdalar alerjiye neden olmakta. Bunun yanı sıra beslenmenize dikkat etmeniz gereklidir. Hastalıktan sonra ilaç tedavisine başlayabilirsiniz. Fakat bunun dışında kendi yapacağınız bazı yöntemler vardır. Örneğin güneş ışığından uzak durun, vücudunuzu sıcaktan koruyun ve cips, çikolata gibi yiyeceklerden kaçının.

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak