Kaşıntı Neden Olur? Ciltte Kızarıklık Sebepleri

Kaşıntı Neden Olur? Ciltte Kızarıklık Sebepleri

0 2937
kaşıntı nedenleri
kaşıntı nedenleri
kaşıntı nedenleri
kaşıntı nedenleri

Kaşıntı, cildin sararması ve  kırmızı lekeler, elde ve ayak altlarında ısı artışı.  Pek üzerinde durulmayan ve geçiştirilen bu   belirtiler karaciğer hastalıklarının habercisi olabilir.

Karaciğer ile ilgili hastalıklar günümüzde oldukça yaygın.  Özellikle siroz büyük bir sorun haline geldi. Bazen belirtileri görülmekte fakat gizlice ileryen bir hastalık da olabilir.
İlk belirti Sarılık.
Sarılık, “Bilirubin” diye adlandırılan karaciğerin dışarı  atması gereken maddeyi atamaması durumunda oluşur ve hastalığın farkına varmada önemlidir. Bu belirtide kişinin  gözlerinde, idrar ve cilt renginde sararma gözleniyor. Ancak sarılık sadece karaciğer hastalıklarında değil safrakesesi ve pankreas hastalıklarında da görülebildiği için her sarılığın karaciğer hastalığına işaret etmediğinin unutulmaması gerekiyor.
Karnın Şişmesi Sarılıkla birlikte ileri karaciğer hastalıklarında karında su birikmesi meydana geliyor ve bu durum karnın şişmesine neden oluyor. Bu şişkinliğin kilo mu, gaz mı, yoksa sıvı birikmesi mi olup olmadığını ayırt etmek büyük önem taşıyor. Sıvı birikiminde karın yüzeyi parlayıp kuruyor ve göbek deliği düzleşiyor. Daha ileri karaciğer hastalıklarında ise ayaklarda şişlik meydana geliyor.
Elde kızarıklık
Karaciğer hastalıklarının teşhisinde cilt bulgularından da yararlanılıyor. Kaşıntı, ciltte kırmızı renkli ve örümcek ağını andıran oluşumlar, el ve ayak tabanlarında sıcaklık artışı ile birlikte görülen kızarıklıklar önemli belirtiler arasında bulunuyor. Karaciğer hastalıklarında, “Trombosit” denilen pıhtılaşma hücreleri düşeceği için morarma ve kanamanın cilt altında görülebilir hale gelmesi de ciddiye alınması gereken belirtiler arasında yer alıyor.Erkeklerin memelerinde büyüme
Karaciğerin yetersizliği sonucunda gelişen amonyak birikimi ile beyin ve sinir sisteminin etkilenmesi sonucunda; ellerde titreme, yazı yazamama konuşma bozuklukları gibi sorunlar da gelişebiliyor.
Tedbir için şunları yapabilirsiniz.
Hepatit B aşısı karaciğer hastalığından korunmada ilk adım olarak görülüyor. Günümüzde çocuklara doğar doğmaz toplamda 3 kez yapılıyor. Ancak bunun dışındaki bir zaman diliminde de uygulanabiliyor.
* Karaciğer hastalıkları içinde en korkutucu olan sirozun en büyük nedeninin aşırı alkol kullanımı olduğu belirtiliyor. Bu nedenle alkol tüketimini kısıtlamak bu hastalık açısından çok önemli görülüyor. Hepatit C nin henüz tedavisi bulunmayan ve karaciğer hastalığına neden olan tehlikeli bir virüs olduğu, cinsel ilişki ve kan yolu ile geçtiği belirtiliyor. Korunmak ve belli dönemlerde kan ölçümleri yaptırılması öneriliyor.* Karaciğer yağlanması da siroza zemin hazırlıyor. Beslenme alışkanlığını düzene koyarak uygun bir diyet ve egzersiz programı uygulamak karaciğer yağlanmasından korunmada çok etkili görülüyor.
* Bilinçsiz ve fazla ilaç kullanımı da böbrek ve karaciğere zarar veriyor. Bu nedenle ilaç kullanımının doktor kontrolünde ve sınırlı düzeyde yapılması gerekiyor.

Gelen Aramalar: göbek deligi kasintisi,göbek deliği kaşıntısı neden olur,gobek deliginin kasinmasi,göbek deliği neden kaşınır,göbek deliği kaşıntısı nedenleri,göbek deliginde kasinti,ciltte k?zar?kl?k ve ka??nt?

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak