Güneş Lekeleri Nasıl Geçer Önlemleri Nelerdir ?

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer Önlemleri Nelerdir ?

0 2381
Güneş lekesi ve tedavisi, güneş kremi
Güneş lekesi ve tedavisi, güneş kremi

Yazın gelmesiyle beraber karşılaşacağımız tehlikelerden biri de güneş lekeleri olacaktır. Yılın her zamanı karşılaşabilsek de yaz aylarında güneş altında geçen zaman arttıkça bu dönemde cildimizde güneş lekesi oluşma tehlikesi daha fazla.

Vücudumuzun zararlı güneş ışınlarına maruz kalmasıyla, derideki kahverengi pigmentlerin belirli bölgelerde aşırı şekilde birikmesiyle oluşur. Açık renk ten rengine ve hassas deriye sahip olanlarda daha sık rastlanır güneş lekelerine. Kol ve göğüs gibi bölgeler güneş ışınlarına daha çok maruz kaldığı için genelde bu gibi bölgelerde oluşur.

                NASIL TEDAVİ EDİLİR

Doktor tarafından güneş lekelerinin derinin hangi tabakasında olduğu tespit edildikten sonra bu doğrultuda bir tedavi yöntemi izlenir. Güneş lekesi tedavilerinden en çok kullanılan yöntemlerden birisi peelingdir. Peeling tedavisinin ana mantığı, lekelerin bulunduğu deriyi kontrollü bir şekilde sıyırarak almaktır. Eğer alt tabakalarda meydana geldi ise yine doktor kontrolü ile alt tabakalara inilerek peeling yapılır. Peeling yapılırken doktor kontrolünde yapılması çok önemlidir. Çünkü peeling içerisindeki kimyasal maddeler deriye zarar verebilir. Doktor kontrolünde yapıldığında gerekli önlemler alınacaktır.

                GÜNEŞ LEKESİNE KARŞI NASIL ÖNLEM ALINABİLİR

Güneş lekelerinin oluşmasını önlemek için öğle saatleri gibi güneşin kendini en çok hissettirdiği saatlerde güneşe çıkılmaması en doğru adım olacaktır. Eğer bir sebepten dolayı güneş altına çıkmanız gerekiyorsa, vücudunuzu güneşin zararlı ışınlarından koruyacak güneş kremlerini kullanmalısınız. Güneşe en çok maruz kalacak bölge yüzünüz olduğu için bu bölgeye daha yüksek faktörlü kremler kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak