Evde Yapabileceğiniz Sivilce Tedavileri

Evde Yapabileceğiniz Sivilce Tedavileri

0 285
sivilce maske

sivilce maskeAşağıdaki kendi kendine bakım teknikleri ile sivilce ve akneleri kontrol edebilirsiniz:

 • Hafif bir temizleyici kullanın. Temizleyici losyonla sorunlu alanları yıkayın. Dikkat aşırı yıkama ve ovma deriyi tahriş edebilir.
 • Fazla yağı kurutmak için günlük kil maskesi yapın
 • Yağlı kozmetik ürünleri, güneş kremleri, saç şekillendirme ürünleri veya akne kapatıcılardan kaçının. “Su bazlı” ya da etiketli ürünleri kullanın. Bazı insanlarda güneş akneli bölgede iz bırakabilir. Ayrıca, bazı akne ilaçları cildi güneş ışınlarına daha duyarlı hale getirebilir.

  İlacınızı bunlardan biri olup olmadığını görmek için doktorunuza danışın ve eğer öyleyse, güneşten mümkün olduğunca uzak durun ve her zaman  güneş koruyucu kullanın.
 • Yüzünüze dokunmayın:Elinizde bakteri kolonisi olabilir. yüzünüze dokunmamaya çalışın. Sıkı giysiler ve şapkalar da terlemeyi tetikler. Ter, kir ve yağlar akne katkıda bulunabilir.
 • Sivilceleri sıkmayın:  sıkma enfeksiyon ya da yara izine neden olabilir.

 

Sivilce ve Akne için Bitkisel Tedaviler

Bazı çalışmalar şu takviyeleri alarak sivilce tedavisinde yardımcı olabileceğini düşündürmektedir:

 • Çay ağacı yağı : Yüzde 5 çay ağacı yağı içeren jeller, yüzde 5 benzoil peroksit içeren losyonlar kadar etkili olabilir. Çay ağacı yağı kontakt dermatit olarak bilinen bir deri reaksiyonuna neden olabilir. Çay ağacı yağı içeren topikal ürünler genç erkeklerde meme büyümesine neden olabilir.
 • Alfa hidroksi asitler : Bu doğal asitler turunçgiller, şeker kamışı, elma ve üzüm gibi besinlerde bulunur – topikal olarak uygulandığında ölü cilt hücrelerini ve gözenekleriaçmanıza yardımcı olur. Alfa hidroksi asitler, aynı zamanda akne izleri görünümünü artırabilir. Alfa hidroksi asitler için advers reaksiyonlar kızarıklık, hafif batma ve cilt tahrişine neden olabilir.
 • Azelaik asit. Bu doğal olarak oluşan asit tam tahıllı gevrekler ve hayvansal ürünlerde bulur ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.
 • Çinko takviyeleri: Çinko minerali  yara iyileşmesinde önemli bir rol oynar ve akne iltihabını azaltır.
 • Bira mayası. Bira mayası sivilceyi azaltmada etkili bir yoldur. Bira mayası duyarlı kişilerde migren neden olabilir ve bağırsak rahatsızlığı neden olabilir.

Her zaman doğal bir ilaç denemeden önce doktorunuzla konuşun. Diyet takviyeleri yan etkilere neden olabilir ve bazı ilaçların etkinliğini ve güvenilirliğini değiştirebilir.

Gelen Aramalar: evde sivilce tedavisi,evde yapabileceğimiz sivilce maskeleri,roaccutane öncesi sonrasi

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak