Egzema Nasıl Geçer? Tedavisi ve Çeşitleri

Egzema Nasıl Geçer? Tedavisi ve Çeşitleri

0 2011
egzema tedavisi
egzema tedavisi
egzema tedavisi
egzema tedavisi

Egzama:cilt iltihabının reaksiyonuna göre farklı egzema çeşitleri vardır. Bunlar; (kızarıklık), ödem (şişlik), papüller ( darbe ), ve kabuklanma  takip likenifikasyon (kalınlaşma) . Egzama karakteristik kaşıntı ve deride yanmaya neden olur.

Ayrıca   egzama ( atopik dermatit ) çok yaygın bir cilt sorundur. Bu daha sonra, bebeklik döneminde çocukluk ya da erişkinlikte başlayabilir . Bir süre sonra yavaşlama eğilimindedir.

Egzamanın birçok türü vardır:

  • Atopikdermatit – kronik bir deri hastalığıdır kaşıntılı, iltihaplı cilt ile karakterizedir
  • Egzama İletişim – Kızarıklık, kaşıntı ve deri bir temas oldu burada yanan içeren lokalize reaksiyon allerjen (bir alerjiye neden olan madde) ya da bir asit, bir temizlik maddesi veya diğer kimyasal olarak tahriş ediciler
  • Allerjik kontakt egzama – deri bir madde ile temas etmesi sonucu oluşur, kırmızı, kaşıntılı bir cilt reaksiyonu gerçekleşir.
  • Seboreik egzama – saçlı deri, yüz cilt   sarımsı, yağlı, soyulan yamalar ve vücudun diğer bölgelerinde zaman zaman   nedeni bilinmeyen deri iltihabı görülür.
  • Nummular egzema – tahriş olmuş deride madeni para seklinde yamalar – en sık kollar, sırt, kalça ve bacakların alt kısımlarında – o derece kaşıntılı kabuklu, ölçekleme olabilir
  • Nörodermatit – baş, bacak, bilek veya çizik olduğunda yoğun tahriş olur yerelleştirilmiş bir kaşıntı (örneğin bir böcek ısırığı gibi)  ve kolda deri pul pul yamalar görülür.
  • Staz dermatit – bacakların alt kısmında bir cilt tahrişi, genellikle ilgili dolaşım sorunları
  • Dishidrotik egzama – elleri ve ayak tabanlarında avuç tahriş ayakları kaşınma

 

Egzema Nasıl Geçer?

Egzema çok acil tedavi gerektiren bir hastalık değildir. Fakat faklı tedavi şekilleriyle tamamen iyileşmek mümkündür. Tedavisi için bir doktora danışmadan önce cildinizdeki sorunlu bölgeyi kaşımayarak ilk tedaviyi gerçekleştirmiş olursunuz. Kaşıma isteği nekadar da ağır bassa daha kötüye gideceğini düşünerek kendinizi vazgeçirmeye çalışın.
Egzema için kremler kullanılabilir. İlk olarakgenellikle egzema kremleri kullanarak başlanır. Egzema için Krem fiyatları cerrahi müdahaleye nazaran daha ucuzdur.

Gelen Aramalar: egzama çeşitleri,dishidrotik egzama,egzama nasıl geçer,dishidrotik egzama tedavisi,egzama,egzama tedavisi,ayakta egzama,egzama neden olur,egzama kaşıntısı nasıl geçer,nummular egzama

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak