Alerji çeşitleri nelerdir ve nasıl tedavi edilir ?

Alerji çeşitleri nelerdir ve nasıl tedavi edilir ?

0 188
Alerji çeşitleri nelerdir

Alerji çeşitleri nelerdir ve nasıl tedavi edilir?

Alerji tıbbın başlı başına bir alanı ve en önemli konularından birisidir, ayrıca çok da geniş bir hastalık grubunu teşkil eder.
İnsanların çiçeklere, gıdalara, ilaçlara ve her türlü maddeye karşı gösterdiği hassasiyete, kızarma, şişme ve kaşıntıya alerji ismi verilmektedir.

Alerji çeşitleri nelerdir?

Alerji tüm dünyada en çok görülen hastalıkların başında gelir.
• Saman nezlesi
• Ürtiker
• Alerjik nezle
• Alerjik astım
• Bronşit
• Alerjik ishal
• Egzama
• Sinüzit
Gibi çeşitli sonuçlar bu hastalığın birer etkisi olabilmektedir.

Alerji belirtileri nelerdir?

Kişi, hassas olduğu madde ile temas ya da beslenme gibi yollarla etkileşime geçerse, bünyeye ve maddenin çeşidine göre yukarıda belirtilen hastalıklardan birisi, kaşıntı ve kızarıklık ile kendisini gösterir.
Alerji bazı durumlarda çok tehlikeli, hatta öldürücü olabilir, bu alerjiye en iyi örnek de penisilin alerjisidir.
Diğer kimyasal içeriğe sahip ilaç ve de antibiyotikler de alerjiye sebep olabilir ve vücuda girdikten çok kısa bir süre sonra hastayı sadece dakikalar içerisinde ölüme götürebilir. O yüzden herhangi bir ilacı kullanmadan önce hasta alerjisi olup olmadığından emin olmalı ve prospektüsünü iyice incelemelidir.
Alerjik akciğer hastalıkları da birçok kişide sıklıkla rastlanılan durumlar arasındadır. Bu hastalıklar çiçek tozlarına, kedi ve köpek kıllarına, oda parfümlerine ve doğal hava tozlarına karşı son derece hassastır. Eğer doktor ve hasta dikkatli olmaz ise astım ya da bronşit gibi hastalıkların alerji kaynaklı olduğu ve bu belirtilen maddelerin yutulması ile ortaya çıktığı gözden kaçabilir.
Çeşitli virüs ve bakterilerin de oluşturduğu alerjik durumlar az değildir. Migrenden çeşitli böbrek hastalıklarına kadar, birçok hastalığın temelinde alerjik hastalıklar yer alabilir, eğer bu durum fark edilmez ise hasta üzerinde sonuç alınamayacak olan, yanlış bir ilaç tedavisi uygulanmış olur.

Alerji tedavisi nasıl olur?

Alerji tedavisi sanıldığı kadar kolay olmayan, ciddi tahlil ve araştırma isteyen özel bir uzmanlık alanıdır. İlk olarak alerjiyi oluşturan faktörler, yani alerjenler ortaya çıkartılmak zorundadır. Kişi üzerinde etki eden bu madde her ne ise, hastalar çeşitli ilaç tedavileri ya da aşılamaların ardından alerjen maddelere karşı hassas olmaktan kurtarılabilir. Buna da tıpta “ desansibilizasyon ” adı verilir.
Alerjiye sebep olan alerjen maddelerin doğru tespiti için çeşitli inceleme teknikleri mevcuttur. Bunlar arasında en doğru sonucu veren ve en kolay uygulanan deri testleridir. Sadece doktorlar tarafından yapılması gereken bu inceleme bazı durumlarda riskli de olabilir.

Alerjinin sonuçları nelerdir?

Çok ağır alerjik reaksiyonlar, hasta üzerinde anında öldürücü bir etki oluşturur. Bunlardan en yaygın olanları boğaz yollarında şişme ve dolayısıyla boğulma olduğu gibi, kişide çok ağır şoklar da oluşabilir.
Bu gibi acil durumlarda, sadece acil servislerde, çeşitli kortizonlu ilaçlar kullanılabilir.
Genellikle penisilin ya da arı sokması alerjiler ölüme neden olabilir.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak