Akne ve Sivilce Tedavisi

Akne ve Sivilce Tedavisi

2 533

sivilce nasıl oluşurAkne tedavisi yağ üretimini azaltarak cildin yenilenmesini hızlandırır, bakteriyel enfeksiyonla mücadele eder, enflamasyonu azaltmaya çalışır. akne tedavisi sonucunda en çok dört ile sekiz hafta sonra sonuçları görmeye başlarsınız fakat öncesinde sivilcelenmede bir artış olabilir.

Doktorunuz veya dermatolog size cilt için geçerli bir reçeteli ilaç (topikal ilaç) veya akne kremi tavsiye edebilir. Akne için ağızdan alınan reçeteli ilaçlar özellikle gebelik sırasında kullanılmamalıdır.
Akne tedavisi türleri şunlardır:

 • Topikal tedaviler. Akne losyonları genellikle hafiftir ve benzoil peroksit, sülfür, rezorsinol, salisilik asit veya aktif madde olarak kükürt içerir. Bu ürünler çok hafif akne için yararlı olabilir. Bu tür losyonlar cilt tahrişi, kuruluk ve pullanma gibi ilk yan etkilere neden olabilir genellikle tedavinin ilk ayından sonra görülür.

 

 • Sivilce OTC tedavilere yanıt vermezse, güçlü bir reçeteli losyon almak için doktor veya dermatologla görüşün.  Topikal antibiyotikler de mevcuttur.
  Genellikle, bu tür ürünlerden en iyi sonucu elde etmek için bir kombinasyon şeklinde kullanılır.  (Benzaclin, CLINDOXYL , Acanya) ve  (Benzamycin) dahil olmak üzere birçok farklı şekilde kullanılıyor. Bu tedaviler batma, yanma, kızarıklık ya da soyulma gibi yan etkilere neden olabilir. Doktorunuz, giderek artan dozda kullanarak kısa bir uygulamadan sonra ilacın bu yan etkilerini en aza indirebilir.
 • Antibiyotikler: orta şiddetli akne tedavisi içindir.Amacı bakterileri azaltmak ve iltihapla savaşmaktır.Ağızdan alınan  antibiyotikler akne tedavisinde kullanılmasının ardından sivilce ve akne de artış gözlenmektedir. Bu nedenle kısa sürede bu ilaçlar sivilce için yardımcı değildir. Bu ilaçlar 3-4 ay gibi bir zaman sonra etkilerini göstermeye başlar. Çoğu durumda, antibiyotik kullanmak gerekir.   Antibiyotikler  mide, baş dönmesi ya da deride renk değişikliği gibi yan etkilere neden olabilir. Bu ilaçlar cildin güneşe duyarlılığını artırabilir.
 • İzotretinoin: Derin kistler için antibiyotik yeterli olmayabilir. İzotretinoin  kistik akne veya diğer tedavilere cevap vermeyen akne için güçlü bir ilaçtır. Bu ilaç aknenin en şiddetli formları için ayrılmıştır. Bu çok etkili antibiyotiği  kullanmak kişilerde ciddi yan etkilere neden olmasından dolayı bir dermatolog tarafından yakından izlenmesi gerekir. İzotretinoin ciddi doğum kusurları ile ilişkilidir, bu nedenle hamile kadınlar tarafından alınamaz. Ciddi potansiyel yan etkiler taşır.Göz kuruluğu, ağız, dudak, burun ve ciltte kaşıntı, burun kanamaları, kas ağrıları, güneşe karşı hassasiyet ve gece zayıf görme gibi yaygın yan etkilere neden olur. Ilaç kanda trigliserid ve kolesterol düzeyini artırabilir ve karaciğer enzim düzeyleri artabilir.Buna ek olarak, izotretinoin depresyon ve intihar riski ile ilişkili olabilir.  Bu nedensel ilişki kanıtlanmamıştırfakat, doktorlar isotretinoin tedavisi alan kişilerde bu işaretler açısından dikkatli olmalı.
 • Oral kontraseptifler:Norgestimat ve etinil östradiol kombinasyonu (Ortho Tri-Cyclen, Previfem, diğerleri) içeren oral kontraseptifler, kadınlarda akneyi artırabilir. Bu tür tedavilerde baş ağrısı, göğüslerde hassasiyet, bulantı ve depresyon gibi   yan etkilere neden olabilir. En ciddi komplikasyonu kalp hastalığı, yüksek kan basıncı ve kan pıhtılarında hafif bir artış olabilir.

 

 • Lazer ve ışık tedavileri: Lazer ve ışık bazlı tedaviler cildin yüzeyine zarar vermeden cildin daha derin katmanlarına ulaşır. Lazer tedavisi yağ bezlerini daha az yağ üretmek için ikna eder :) Işık tedavisi akne iltihabına neden olan bakteriyi hedefliyor. Bu tedaviler aynı zamanda cilt dokusunu geliştirir ve yara izlerinin görünümünü azaltabilir.  ışık ve lazer tedavileri en etkili kullanımını anlamak için Daha fazla araştırma gereklidir.
 • Kozmetik prosedürler: Kimyasal peeling ve mikrodermabrazyon akne kontrolünde yararlı olabilir. Bu kozmetik prosedürler – geleneksel ince çizgileri, güneş hasarı ve küçük yüz izleri görünümünü azaltmak için kullanılır – diğer akne tedavileriyle birlikte kullanıldığında etkili olur. Bunlar geçici, şiddetli kızarıklık, soyulma ve kabarma ve cildin uzun süreli renk bozulmasına neden olabilir.

 

Gelen Aramalar: imex sebum krem fiyatı,imex sebum prospektüs,ımex sebum cream kullananlar

2 YORUM

 1. Size bir kaç sivilce maskesi tarifi yazacağım

  Sivilce maskeleri

  Bal ve Elma Maskesi : Bir tane elmayı rendeledikten sonra 3 yada 4 yemek kaşığı bal ilave ederek karıştırın. Ardından yüzünüze Sivilce Maskesisürerek 15-20 dakika bekletin. Süre bitiminde yüzünüzü yıkayın.

  Havuç Maskesi: En iyi tarafı ise her cilt türünde kullanılabilir olmasıdır. Havuç maskesi yapmak için taze havuçlar gereklidir. Yarım kilo havucu yıkayıp ve ezerek macun kıvamına getirin, biraz un ekleyin. Havuç maskını temizlenmiş cilde uygulayın. On dakika bekleyin. Yıkayın ve cildinizi kurulayın.

  alıntıdır.

 2. aktarlarda “sarı kil” satılıyor ama maske için oldugunu belirtmeniz gerek. yarım kilosu 2 lira gibi birşey. sana zaten 100 gram bile yeter.
  5-6 gün boyunca o kili maden suyuyla karıştırıp suratına sürüyorsun. kuruyor ve 1 saat sonra yıkıyorsun suratını.
  bir yerde okumustum cok etkiliymis, kuzenim denemisti sivilceden eser kalmadı cidden.

Bir Yorum Bırak