Akne Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir ?

Akne Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir ?

0 200
Akne bir cilt problemleri hastalığıdır.

Akne bir cilt problemleri hastalığıdır.

Ergenlik çağına yeni girmiş, ya da bu çağın içerisinde olan genç bay ve bayanlarda kötü bir görünüm oluşturan yüz problemleri görünür. Genellikle aşırı derecede kızarık olan sivilceye benzeyen iltihaplara akne ismi verilmektedir.
Bay ya da bayan fark etmeksizin, cildi yağlı olan ve yaşının gereği hormonal değişiklik geçiren bireylerde bu durum sıklıkla görülür. Zaten halk arasında da bu hastalığa ergenlik sivilcesi denilir.
Aslında, insan cildinin biyolojik bazı bozukluklarına bağlı olarak derinin kıl köklerine, yağ bezlerine ya da ter bezlerine bazı mikrop ve de bakteriler yerleşir. Onlar için son dere uygun olan bu ortamda da üreyerek çok kısa bir sürede çoğalırlar. Böylece de ciltte, genellikle yüzde iltihaplı sivilce oluşmuş olur. Eğer sivilceleriniz toplu iğne başı kadar büyüklüğe ulaşabiliyorsa ve sıktığınız zaman içerisinden sarı bir sıvı çıkıyorsa bakteri sebepli, iltihaplı sivilceden söz edilebilir.

Akne ne kadar sürer?

Gençlerin neredeyse hepsinde, az ya da çok bulunan bu sivilceler ergenlik ile birlikte mutlaka ortaya çıkar ve ergenliğin bitmesi ile de kendiliğinden yok olur. Buna yaklaşık 20 ile 25 yaşları arasında denilebilir. Fakat ergenlik çağından çoktan çıkmış olan bireylerde hamilelik gibi hormon değişikliği yapan durumlarda sivilce tekrar görülür. Hormonların düzene girmesi ile de birlikte yok olur.

Akne zararlı mı?

Akneler her ne olursa olsun parmak ile sıkılmamalıdır. Çünkü orası açık bir yara konumundadır ve kolaylıkla iltihap kaparak her şeyi daha da kötü bir hale getirir. Eğer kişi yoğun sivilcelere sahipse ve düzenli olarak doktor kontrolünden geçiyorsa, temizleyici ve de kurutucu merhemler kullanıyorsa endişelenecek herhangi bir durum yoktur. Fakat bir akne ile uzun süre boyunca ilgilenilmezse, yani akne orada çok uzun aylar boyu kalır da kurutulmaz ise yüzde derin bir ize sahip olabilir.
Yapılması gereken en iyi şey anti bakteriyel özelliğe sahip olan merhemler ile akne içerisindeki mikropları öldürerek kurutmaktır.

Akne ve sivile nasıl iyileştirilir ?

Akne ve sivilce tedavisinde doğru ve dengeli beslenmeye elden geldiğince dikkat edilmek zorundadır. Çok aşırı yağlı ya da baharatlı besinler, çekirdek ve benzeri kuru yemişler sivilce ve akne oluşumunu tetiklerler. Eğer ergenlik çağındaki kişinin çilek ya da domates gibi besinlere alerjisi varsa bunlardan kaçınmalıdır, aksi taktirde akne oluşumunun önüne geçilemez.
Deniz, güneş ve kaplıca sularının cildi yenileyici etkisi olduğu bilinmektedir. Eğer kişinin bunlardan yararlanma imkanı yok ise cildini sürekli temiz tutmalı ve pH dengesine sahip sabunlar kullanmalıdır. Kükürtlü sabunlar da akne iltihaplarını kurutur.
Eğer doktorunuz tavsiye etti ise, A – D ve B vitaminleri de cildi yenileyici özelliğe sahiptir.

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak