Vücudunuz için gerekli olan antioksidanları alabileceğiniz 10 yiyecek.

Vücudunuz için gerekli olan antioksidanları alabileceğiniz 10 yiyecek.

0 325
Vücudunuz için gerekli olan antioksidanlar
Vücudunuz için gerekli olan antioksidanlar

Vücudunuz için gerekli olan antioksidanları alabileceğiniz 10 yiyecek

Örneğin bir elma yediğinizi düşünün, en son ısırığı aldınız ve elmanız bitti, peki ona içeride ne olduğunu hiç düşündünüz mü ? Sağlıklı bir şekilde dışkıya dönebilmesi için geçen süre ve gerekli olan maddeler hakkında bilginiz var mı ?
Bu doğal oksidasyon prosedürünü en sağlıklı ve vücudunuz için en güvenli bir şekilde atlatabilmeniz için yüksek antioksidan madde içeren yiyecekler tüketmelisiniz.
Mesela sadece elma yemek yerine, elmanın yanına bir de portakal suyu içtiğinizi düşün, kesinlikle göreceksiniz ki yediklerinizin dışkıya dönmesi ilkinden çok daha fazla uzun sürecektir.
Her ne zaman yüksek antioksidan maddelere sahip yiyecekler tüketirseniz başınıza gelecek şey budur.
Vücudumuzdaki serbest radikaller yapıları gereği sürekli olarak kendilerine benzer özellikler gösteren maddeler ile birleşmek isterler, eğer ihtiyaç duydukları antioksidanları bulamazlarsa, sağlıklı vücut ve organ moleküllerimizi kullanırlar.
Eğer vücudunuzdaki serbest radikalleri alkol, kirli hava, sigara, stres gibi yollarla arttırırsanız ve buna karşın antioksidan madde tüketmezseniz, ne yazık ki sizleri kalp krizi, çeşitli kanserler, katarakt ya da ileriki yaşlarınızda Alzheimer beklemekte.
Fakat vücudunuza tamamen zararlı olan maddeleri aşağıda listelenen tüm bu yiyecekler ile yok etmeniz mümkün. Ayrıca tüm bu besinler kesin kanıtlar ile yaşlanma karşıtı olarak da bilinmektedir.

Goji Meyvesi

Tadı kiraz ve de kızılcık meyvesine oldukça benzeyen bu meyve içeriğinde bulunan zeaksantin sayesinde göz sağlığınıza inanılmaz faydalıdır.
Yine içerisindeki yüksek düzeydeki zeaksantin bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve de kolesterolünüzü düşürür. Asıl kaynağı Çin olan bu lezzetli meyveler bilinen birçok faydası nedeniyle tüm dünyaya yayılmıştır.

Acai Meyvesi

Bu faydalı meyve, Brezilya’nın yağmur ormanlarında yetişen köklü bir bitkidir. Tam bir antioksidan deposu olan Acai meyvesi her ne kadar meyve olarak tarif edilse de tat olarak çikolataya oldukça benzer. Goji meyvesi, Acai meyvesi ya da yaban mersini gibi çilek türleri diğer meyveler arasında en yüksek antioksidan özelliğe sahip bitkilerdir. Çaylar da ya da meyve temelli alkolsuz kokteyllerde rahatlıkla kullanılabilir.

Ham Kakao

Maalesef herhangi bir marketten satın alabileceğiniz bir çikolata, Ham kakao kadar besleyici özelliklere sahip değildir. Çünkü bu çikolatalar birçok fabrikasyon işlemden geçer ve raf ömrünün uzatılabilmesi için çeşitli katkı maddeler ilave edilir.
Ham kakao’dan vücudunuz için gerekli antioksidanları alabilmeniz için doğal olarak yani, soğuk pres ile kavrulmadan üretilmiş olması gerekir.
Eğer kakao kavrulursa, antioksidan maddelerin %80’i alt posada kalır, fakat doğal ürün satan birçok marketten kavrulmamış, ham kakao bulunabilmekte. Üstelik konsantre halde antioksidan maddenin en çok ham kakao içerisinde bulunduğu düşünülmekte.

Bitkisel Yeşil Çay

İçeriğinde çok yüksek miktarda kateşin ve polifenol barındıran, bu sayede kolayca ve yüksek seviyelerde yağ yakabilmenize imkan veren ender ve güçlü içecekler arasındadır yeşil çay.
Yeşil çay hakkında bilinen kesin bir şey var ise o da birçok kalp hastalığı ve de kanser riskini ortadan kaldırdığıdır.
Fakat bu içeceği tüketirken yalnızca aktardan alınan, doğal olanlarını tercih etmelisiniz. Çünkü marketlerde satılan paketli yeşil çaylar içerisinde yüksek miktarda şeker, fruktoz ve de mısır şurubu barındırır.

Yaban Mersini

Yaban mersini dünya üzerinde yaratılmış en sağlıklı meyvelerden biridir. Yani antioksidan özelliği gösteren maddeler bu meyve içerisinde oldukça fazla. Hatta Cornell Üniversitesi’nin yapmış olduğu çalışmalara göre kızılcık, elma, kırmızı ve yeşil üzümden çok daha fazla antioksidan özelliğe sahip.

Yumurta

Birçok insanın zannettiğinin aksine, yumurta aslında kalp krizi ve de kanser riskini çok büyük miktarda azaltmaktadır. Antioksidan madde olan tirozin ve triptofan en yüksek yumurtanın sarısında bulunur, yani yumurtanın beyazı sarısına göre çok daha düşük besin değerleri içermekte.
Her ne kadar birçok kişiye yumurta sarısı çiğ olarak önerilse de çiğ de tüketilebilir, fakat unutmamalısınız ki pişmiş yumurta, çiğ olana göre yarı yarıya daha az antioksidan içermekte. Eğer gücünüz yetiyorsa çiğ olarak tüketmelisiniz.

Keten Tohumu

Eğer diyette iseniz sağlığınız ve vücut direnciniz için yapabilecek olduğunuz en iyi şeylerden birisi Omega 3 tüketmektir ve şanslısınız ki en yüksek Omega 3 kaynağı olan keten tohumu neredeyse her aktarda çok ucuz fiyatlara bulunabilir. Faydası daha 1200 yıl önce keşfedilen bu ürünü yulaf ve de tahıl ezmesi ile birlikte tüketerek tok tutucu özelliğinden de faydalanabilirsiniz.

Çimen Suyu

Bu içecek ilk olarak mide hastalarına tavsiye edilmektedir, içeriğinde bulunan antioksidan maddeler ile mide asidini normal seviyeye düşürerek hastanın çok büyük ölçüde rahatlamasını sağlar. Etken maddesi flavonoidler olan çimen suyu vücudunuzdaki serbest radikalleri büyük bir hızla zararsız hale getirecektir. Her ne kadar çimen suyu denilse de, yeşil halde ya da kurutarak toz halde tüketebilirsiniz.

Nar

Bu lezzetli meyve diğer tüm besinler arasında antioksidanların süper starı olarak tanımlanmaktadır. Ülkemizde de yetiştirilen bu bitkinin asıl vatanı Güney Amerika topraklarıdır, fakat Asya da dahil olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde yetişir.

Su Teresi

Bu yeşil bitkiyi istediğiniz formda tüketebilmeniz mümkün. Fakat diğer besinlerde olduğu gibi su teresini de pişirir ya da haşlarsanız içerisindeki besin değerleri yarı yarıya azalacaktır. Sandviç ya da salata içerisinde çiğ halde tüketmeniz en uygunudur ve göz sağlığı için çok iyi bir kaynaktır.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak