Vitamin Eksikliği Neden Olur?

Vitamin Eksikliği Neden Olur?

0 786
vitamin eksikliği
vitamin eksikliği
vitamin eksikliği

Vitamin eksikliği anemisi belirli vitaminlerin düşük  miktarlarda olması sonucu sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin eksikliğinin oluşmasıdır.Bebeklerde çocuklarda ve hamilelerde sık görülebilir.

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri içeren besinleri yemezseniz vitamin eksikliği anemisi oluşabilir.

Vitamini eksikliği anemisi nedeniyle kırmızı kan hücrelerinin eksikliği sonucu nefes zayıflığı ve darlığına neden olabilir. Vitamin eksikliği anemisi genellikle vitamin takviyeleri ve diyet değişiklikleri ile düzeltilebilir.

Vitamin Eksikliği Nedenleri

Vücudunuzun  ağlıklı kırmızı kan hücrelerini yeterli sayıda üretmek için gerekli vitamin olmadığı durumlarda vitamin  eksikliği anemisi oluşur. Kırmızı kan hücreleri vücut boyunca oksijeni akciğerlerden taşır.  Vücudunuz yediğiniz gıdalardan   düzgün absorbe edemezse vitamin eksikliği anemisi gelişebilir.

Ayrıca, megaloblastik anemi olarak bilinen vitamin eksikliği anemi nedenleri, şunlardır:

  • Folat eksikliği anemisi.Folat, vitamin B-9, meyve ve yeşil yapraklı sebzeler ağırlıklı olarak bulunan bir besin olarak bilinir. Sürekli bu gıdaların eksik tüketimesi yol açabilir.en çok besinler küçük bağırsakta emilir.  Alkol vitamin eksikliğine  neden olabilir bu nedenle aşırı alkol, folat emilimini azaltır.  bazı anti-nöbet ilaçlar gibi bazı reçeteli ilaçlar, bu besin emilimini engelleyebilir.Böbrek yetmezliği nedeniyle hemodiyaliz uygulanan insanlar emziren, hamile kadınlarda  folat için artan bir talep var. Bu artan talebi karşılayamamak neden olabilir.
  • Vitamin B-12 eksikliği anemisi (pernisiyöz anemi).Vitamin B-12  çoğunlukla et, yumurta ve sütte bulunur B-12 vitamininden yoksun bir diyet buna neden olabilir.   ince bağırsakta B-12 vitamini absorbe edemez ise Vitamin B-12 eksikliği anemisi da oluşabilir. Bu, mide veya bağırsak (örneğin, gastrik bypass cerrahisi gibi), küçük bağırsak anormal bakteriyel büyüme, ya da Crohn hastalığı veya vitamin emilimini engeller   Ancak, bir B-12 vitamini eksikliğinin en sık intrinsik faktörü adı verilen bir madde eksikliğinden kaynaklanmaktadır.Intrinsik faktör mide B-12 vitamini katılır ve kan tarafından absorbe edilmesi için ince bağırsak üzerinden eşlik mide tarafından salgılanan bir proteindir. Intrinsik faktör olmadan, B-12 vitamini absorbe edilemez ve atık olarak vücudunuzu terk eder. Intrinsik faktör eksikliği bağışıklık sisteminin yanlışlıkla onu üretmek mide hücrelerine saldırması otoimmun bir reaksiyon nedeniyle olabilir. Intrinsik faktörün eksikliğinden kaynaklanan Vitamin B-12 eksikliği anemisi pernisiyöz anemi denir.
  • C vitamini eksikliği anemisi. Ender de olsa yeterince C vitamini almıyorsanız C vitamini eksikliği gelişebilir.   sigara C vitamini vücut tarafından emilim yeteneğini bozar

 

Gelen Aramalar: boyun ultrasonu fiyatı,et yemesek ne olur,a vitamini yemesek ne olur,yumurta yemezsek ne olur,kırmızı et yemesek ne olur,meyve yemezsek ne olur,vitamin eksikliği neden olur,vitaminleri yemezsek ne olur

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak