Sağlıklı Kalabilmek İçin Tüketilmesi Gereken 8 Besin

Sağlıklı Kalabilmek İçin Tüketilmesi Gereken 8 Besin

0 446
Sağlıklı kalabilmek için tüketmeniz gereken 8 besin
Sağlıklı kalabilmek için tüketmeniz gereken 8 besin

Sağlıklı kalabilmek için tüketmeniz gereken 8 besin

Sağlıklı bir hayata sahip olmak ve doğru şekilde kilo vermek, birçok kişinin sandığı gibi zor değildir ve aile bütçenizi etkilemez.
Aşağıda listelenen besinleri herhangi bir formda yiyeceklerinize dahil ederek hem vücudunuz için detox etkisi oluşturur, hem de sağlıklı bir şekilde kilo verirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Bir çeşit yağın kilo kaybetmeniz de, yani yağlarınızı yakmakta başarılı olabileceği hiç aklınıza gelir miydi ? Kesin olan bir şey var ki, sağlıklı yağlar kilo almanıza sebep olmaz. Eğer herhangi bir yiyeceği vücudunuz tamamen sindiremiyorsa, kalan kısmı yağ olarak herhangi bir yerde depolar. Fakat Hindistan cevizi yağı vücutta tamamen sindirilen bir doğal yağ çeşididir, bu da çok daha hızlı çalışan bir metabolizma ve sağlıklı bir vücut anlamına gelir. Eğer Hindistan cevizi yağını karın bölgenizdeki yağları eritmek amacıyla kullanıyorsanız bunun yanında kenevir tohumu, keten tohumu, avokado ve balık yağı da tüketmelisiniz.

Yaban Mersini

Ülkemizde de rahatlıkla bulunan yaban mersini tamamen antioksidanlar, resveratrol, C vitamini, potasyum ve de lifler ile doludur.
Tüm bu vücut için gerekli olan maddeleri tek başına bir arada bulundurduğu için kalp hastalıklarını ve de kanser riskini düşürür. Çalışmayan sindirim sistemini hızlandırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalorisi çok düşük olduğundan dolayı diyetlerinizde rahatlıkla kullanabilir ve uzun süre açlık hissi duymazsınız.

Elma Sirkesi

Evde üretilen elma sirkeleri çok yüksek probiyotik içeriğe sahiptir, iyileştirici asidik özelliğe sahip olduğundan dolayı vücutta detoks etkisi gösterir ve asit – baz dengesi oluşturur.
Eğer metabolizmanızı hızlandırmak ve vücudunuzda biriken toksinleri dışarıya atmak istiyorsanız günde en az yarım kahve fincanı elma sirkesi tüketmelisiniz.

Yeşil Yapraklı Sebzeler
Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Büyüklerinizin sürekli sebze yedirmeye çalışmasının bir nedeni var. İçerisinde bol miktarda klorofil içeren lahana, ıspanak ya da pazı gibi sebzeler vücutta alkalize edici bir etki gösterir, böylelikle yiyeceklerin sindirimi kolaylaşır ve kan içerisindeki oksijen vücudun çok daha fazla yerine ulaşır. Eğer sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, vücudunuz için gerekli olan tüm mineral ve vitaminleri bu sebzeler doğal bir yoldan karşılayacaktır. Unutmayın ki kilo vermek aç kalmak anlamına gelmez.

Yeşil Çay

Yeşil çay metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur ve vücutta tıpkı bir enerji içeceği rolünü üstlenir, kilo kaybetmenizde etken rol oynar, hatta radyasyon hasarına karşı koruyucu bir anti oksidan özelliği gösterir.
Tüm bu inanılmaz faydalarına rağmen yeşil çay içemiyorsanız beyaz çay da tüketebilirsiniz. Aradaki fark sadece beyaz çay ilk toplanır, ardından yeşil çay, en son da siyah çay gelir.
Beyaz çay diğerlerine göre çok daha tatlı ve içimi hafif bir içecektir, ayrıca yeşil çay ile aşağı yukarı benzer özellikler gösterir.

Kırmızı Biber

Kırmızı biber A, B ve de C vitamini bakımından inanılmaz derecede zengin bir sebzedir. Bu vitaminler nedeniyle vücutta detoks etkisi göstererek temizlenmeyi sağlar, sindirim sistemini daha iyi bir hale getirir, metabolizmanızı hızlandırır, kilo kaybında çok önemli bir yere sahiptir ve de vücutta termojenik bir etki gösterir.
Sabahları ılık su ve limon karışımıyla birlikte tüketebileceğiniz gibi, eğer zor geliyorsa pul halde çeşitli yemeklerinizin üzerine de serpebilirsiniz.

Chia Tohumu

Chia tohumu her yaştan ve cinsiyetten insan için inanılmaz faydalı bir üründür, sütten tam 5 kat daha fazla kalsiyum içerir, omega – 3 yağ asitleri bakımından çok zengindir, tam bir protein deposudur, magnezyum, demir ve çinko minerallerini aynı anda alabileceğiniz bir kaynaktır, ayrıca anti oksidanlar ile yüklüdür.
İçeriğinde bulunan yoğun mineral ve vitaminler sayesinde sağlıklı kilo vermenize neden olur, vücutta detoks özelliği gösterir ve yorgun hisseden bireyler için tam bir enerji kaynağıdır.
Smoothie ismi verilen soğuk meyve içeceklerinde kullanabilir ya da kahvaltılarınız da çeşitli besinler ile birlikte tüketebilirsiniz.

Lif açısından zengin olan gıdalar

Lifli besinler kilo kaybı ve de sağlıklı bir sindirim sistemi için vazgeçilmezler arasındadır. Mercimek, çeşitli meyveler ve sebzeler, nohut, barbunya ve de fasulye bu gıdalar arasında sayılabilir.

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak