Sağlıklı Beslenmenin 10 Temel İpucu

Sağlıklı Beslenmenin 10 Temel İpucu

1 297
sağlıklı beslenme
sağlıklı beslenme
sağlıklı beslenme
sağlıklı beslenme

Uzmanlar sağlıklı beslenmenin anahtarını denge, çeşitlilik ve ılımlılık olarak açıklıyorlar. Kısacası, bu da çok kalori alma ya da çok çeşitli gıdalar yememe anlamına gelir. Bu 10 ipucu sağlıklı beslenmenize yardımcı olacaktır.

Besin açısından zengin gıdalardan çok çeşitli yiyin. Meyveler;, sebze, süt ürünleri ve et, tavuk, balık ve diğer proteinli gıdalar Günlük besin seçimi ekmek ve diğer tam tahıl ürünleri içermelidir.

Ne kadar yiyeceğim? Bu durum kalori ihtiyacınıza bağlıdır. Referans olarak Gıda Kılavuzu Piramidi ve Besin Değerleri panelini kullanın.
Kepekli tahıllar, meyve ve sebzelerin bol keyfini çıkarın. Anketler Türklerin çoğunun bu gıdalardan yemediklerini göstermektedir.

Sağlıklı bir kiloyu koruyun. Sizin için doğru ağırlık cinsiyet, boy, yaş ve kalıtım gibi birçok faktöre bağlıdır. Fazla vücut yağı yüksek tansiyon, kalp hastalığı, inme, diyabet, bazı kanser türleri ve diğer hastalıklara yakalanma riskinizi artırır. Ayrıca çok ince olmakta osteoporoz, adet düzensizliği ve diğer sağlık sorunlara yol açabilir. Her iki durumda da; kilo vermek ya da almak konusunda bir beslenme uzmanına danışmak en etkili ve sağlıklı yoldur. Başarılı kilo yönetimi için mantıklı yeme alışkanlıkları geliştirmelerine yardımcı olabilirler. Düzenli egzersiz de kiloyu korumak önemlidir.

Öğün atlamadan, düzenli yiyin. Öğün atlama genellikle aşırı yemek sonucu, açlığınızı kontrol edememenize yol açabilir. Çok aç olduğunuzda, iyi beslenme yapmak yerine karnımız doyana kadar; tıka basa yeriz. Öğün aralarında atıştırma açlıklarını bastırmada yardımcı olabilir, ancak çok da atıştırmalık yemek öğün düzenimizi bozabilir.

Zararlıları Azaltın.  Çoğu kişi beslenmenin yanı sıra zevk için yemek yer. Sevdiğiniz yiyeceklerden yağ, tuz ya da şeker içeriği yüksek olan besinlerden fazlaca tüketmenizi tavsiye etmiyoruz.  Özellikle aşırı tuz ve yağ içeren besinler vücudumuz için oldukça zararlıdır.Eğer kızarmış tavuk seviyorsanız, bundan vazgeçmek zorunda değilsiniz. Sadece daha az yemelisiniz.

Diyetinizi tuzaklardan arındırın. Yeme alışkanlıklarını geliştirmek için, öncelikle neyin yanlış olduğunu bilmek zorundayız. Üç gün boyunca yediğiniz yemekleri bir kağıda not edin. Daha sonra  yazdıklarınızı doğru olanlarla kıyas edin. Eğer tereyağı, kremalı soslar veya salata sosları fazlaysa bu gıdaları ortadan kaldırmak yerine, sadece “nasıl daha az tüketirim” sorusuna cevap verin. Yeteri kadar sebze ve meyve alıyor musunuz? Eğer değilse “Nasıl daha çok meyve ve sebze tüketebilirim?” Sorusunun çözümünü bulun ve uygulayın.

Unutmayın, gıdaların hiç biri çok iyi veya çok kötü değildir. Mesela elmalı pasta, patates cipsi, gofret veya dondurma gibi yiyecekleri seviyorsanız, kendinizi suçlu hissetmeyin. Az yiyin zamanla kendiliginden bu oran düşecektir. Bol çeşitli sebze ve meyve tüketimine özen gösterin. Sağlıcakla kalın.

Gelen Aramalar: sağlıklı beslenme

1 YORUM

Bir Yorum Bırak