Diyet Mi Yaşam Tarzı Mı ?

Diyet Mi Yaşam Tarzı Mı ?

0 3666
diyet mi yaşam tarzı mı

Bir çok kişi diyete başlamadan ve diyetteyken gerek kendine olsun gerek çevresindekilere olsun “diyete başlıyorum”, “diyete giriyorum”, “diyetteyim” gibi sözler kullanır. Aslında bu yanlıştır çünkü bir insan diyete başlıyorum dediği an o diyetin bir sonu olacağını da kabul etmiş oluyor. Bunu diyen birinden diyet sırasında beslenmesine dikkat etmesini beklerken diyet sonrası beslenmesine ne kadar dikkat etmesini bekleyebiliriz?

Hayatımıza baktığımızda nasıl uyku düzenimizi bize yeterli olacak biçimde, eğlence ve gezmelerimizi tatillerimize göre ayarlamışsak yeme düzenimizi de sağlıklı ve bize zarar vermeyecek şekle getirerek bir yaşam tarzı oluşturmalıyız. Böylelikle bu diyet maratonlarından kurtulmuş olup, hayatımızı çekilmez bir durumdan kurtarmış oluruz.

Bir çok insan diyet yaparken bilinçsiz bir şekilde yapıyor ve bu ömür boyu sürecek sorunlara neden olabiliyor. Yanlış bir diyet uygulaması baş ağrısı, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, uyku hali, tansiyon düşüklüğü, kalp hastalıkları, ani ölümler, bulantı, su ve tuz denge bozuklukları gibi hastalıklara sebep olabilir.

Aslında diyetten ve yazılan hastalıklardan kurtulmak çok kolay. Birkaç tatik ile hem sağlıklı yaşayabilir hem de kilo almaktan kurtulabiliriz. Bunlardan ilki “doymadan yemekten kalkmak”. Bu prensibi yaşam tarzımız haline getirdiğimiz durumda kilo alma ve kilo verme problemimiz çözülecektir. Midemizi ne kadar çok doldurursak o derece çok genişler ve büyür. Bu da her seferinde daha çok gıda doldurarak doyma hissinin oluşmasına sebep olacaktır. Fakat doymadan yemekten kalkarsak midemizde büyüme olmayacak ve doyma hissi için her seferinde daha fazla gıda tüketimine ihtiyaç duymayacağız.

İkinci taktiğimiz ise “midemizin 3’te 1’ini gıda, 3’te 1’ini su ve 3’te 1’ini boş bırak”. Bundaki amaç mideye gıda girişini azaltıp ihtiyacımız kadar gıda tüketmek ve midenin büyümesini engellemektir.

Üçüncü ve sonuncusu ise yemek masasında oturuş şeklimizdir. Yemek masasında otururken bir bacağımızı altımıza alıp, diğer bacağımızı ise dizimizden dikerek mide bölgemize yaslayarak oturursak mide hacmi küçülür ve az miktarda gıda ile doymamız sağlanır.

Yaşam tarzımızı oluştururken dikkat edeceğimiz noktalardan birisi az ve sık yemektir. Diğeri ise yemek masamızda yağ, karbonhidrat ve proteinin belirli miktarda, azar azar ve hepsinin olmasına özen gösterilmelidir.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak