Beslenmenin Panik Atak Üzerine Etkisi

Beslenmenin Panik Atak Üzerine Etkisi

0 3587
Beslenmenin Panik Atak Üzerine Etkisi

Beslenmenin panik atak üzerine etkisi; Önceki yazımızda da bahsettiğimiz gibi beklenmedik bir şekilde aniden ortaya çıkan panik atak üzerine etki eden bir sebepte dengesiz ve kötü beslenme.Yanlış beslenme panik atağı,panik atak metabolik hastalıkları tetikliyor.Panik durumundaki insanın duygularındaki değişimler metabolizmada da sorunlar oluşturabiliyor.Aynı zamanda beslenmede ki dengesizlik ve yanlışlıklar psikolojik sorunlara ve akabinde de panik atağa neden olabiliyor.Beslenme ve diyet uzmanı Berna Çil,yanlış beslenmenin neden olduğu sorunlar ile ilgili bilgi veriyor.

Tüm metabolizmanın, yaşamın kaynağı olan besinlerin sindirimi sonucu oluşan maddeler tarafından çalıştırıldığını düşünürsek beslenmenin her hastalıkta olduğu gibi panik atakta da ne kadar önemli olduğu görülüyor. Yanlış beslenme alışkanlıklarının bazıları panik atakların sıklığını ve şiddetini artırıyor.

Psikolojik bozukluk ve panik atağı önlemek için beslenme önerileri:

Psikolojik bozuklukları önlemek için özellikle B vitaminlerine(B1,B3,B12) dikkat edin:

Eksikliğinde nörolojik sorunlara neden olan B1 vitamini,tahıl ürünlerinde ve pirinç kabuğunda bulunur. Sinir sistemi için önemli bir vitamin olan B3 Vitamini; süt, peynir, yumurta ve et gibi ürünlerde bulunuyor. Eksikliğinde nörolojik bozukluk ve hastalıklara neden olan B12 vitamini; karaciğer, böbrek ve ette daha fazla bulunuyor.Ufak bir tavsiye:yoğurdun suyu B vitamini yönünden zengindir bu yüzden atmayın.

Bol su için:Su vücuttaki tüm kimyasal olayların yapı taşı olduğundan su miktarındaki değişiklikler metabolizmayı etkiliyor.Kabızlığın önlenmesinde,böbrek faaliyetlerinin düzgün olmasında ve toksik maddelerin vücuttan uzaklaşması gibi bir çok önemli görevi vardır.

Kola,gazoz gibi bol şekerli ve kafeinli içeceklerden uzak durun: Tansiyon, şeker metabolizması ve kalp atımına etki edip panik atağı tetikliyor.

Glisemik indeksi yüksek besinlerden kaçının: Patates püresi, pirinç pilavı, beyaz ekmek, mısır gevreği, bal kabağı, kraker gibi yiyecekler kan şekerinde ani düşürüyor ya da yükseltiyor. Bu durum da sinir sisteminde sorunlara neden oluyor.

Çarpıntıya neden olan demli çay ve kahveden uzak durun.

Haftada 2-3 gün balık tüketin: Doymamış yağ asitleri açısından önemli olduğundan kanser ve psikolojik hastalıklara karşı koruyucu olduğu düşünülüyor.

 Şeker ve şekerli gıdalardan uzak durun: Basit şeker içeren gıdalar tüketildiğinde kan şekerinde hızlı yükselmeler, sonrasında hızlı düşüşler yaşanabiliyor. Canınız şekerli bir tatlı istediğinde sütlü tatlıları tercih edin.

Açlık sürelerinin uzamaması, kan şekeri ve tansiyon dengelerinin korunması için az ve sık yemek yemeye çalışın.

Mercimek ve nohut gibi kuru baklagillerle tam tahıllı gıdaları tüketin: Bu besinler B vitamini açısından zengin. Ayrıca kan şekeri dengelerine de destek oluyorlar.

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak