Zeka Geliştiren Gıdalar ve Besinler Nelerdir ? Hamilelik ve Sonrası

Zeka Geliştiren Gıdalar ve Besinler Nelerdir ? Hamilelik ve Sonrası

1 1915
zeka gelişimi için ne yapmalıyım
zeka gelişimi için ne yapmalıyım
zeka gelişimi için ne yapmalıyım
zeka gelişimi için ne yapmalıyım

Kolin: Hafıza gelişiminde etkili olan bir çeşit B vitamini türüdür. Beyin ve zeka gelişimi için elzem vitamindir Beyin gelişimi gebelikten itibaren başladığı için hamile ve emziren bayanlar kolin içeren besin tüketimine önem vermelidir. Ayrıca anne sütünde de bol miktarda kolin vardır. Bu nedenle bebeklerin anne sütüye beslenmesi zeka gelişiminde etkilidir.

Yer fıstığı, soya fasülyesi, karnabahar, yumurta sarısı, patates, mercimek, susam tohumu yulaf, ve keten tohumu bol miktarda kolin içerir.

Omega-3: Çocuklarda zihinsel fonksiyonlar ve zeka gelişimi için oldukça önemlidir. En zengin omega 3 kaynağı deniz ürünleridir Balığın zeka geliştirici özelliği olduğunu hepimiz biliriz. Ayrıca balık tüketimi yaşlanmayı da geciktirir. Ancak fazla balık tüketimi de iyi değildir.
Çünkü balıklarda ağı metal olan fosfor ve civa vardır. Haftada 1-2 kere balık tüketilebilir.
Anne sütü de doğal bir omega-3 kaynağıdır. Diğer Omega-3 kaynakları: Yağlı balıklarda (sardalye, ringa, somon, ton, uskumru), ceviz, badem gibi yağlı tohumlarda, keten tohumu ve yağında ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. ( Ispanak, karnıbahar, brokoli vs.)

Antioksidanlar: Kısaca A, C ve E vitaminleri ve selenyumdur. Beyindeki kan damarları ve iletim için önem taşır. Anne sütünde bu vitaminler doğal olarak bulunduğu için bebeklerin anne sütüyle beslenmeleri beyni zararlı etkenlere karşı korur.
C vitamini; maydanoz, biber, limon, portakal, çilek, yaban mersini, greyfurt, kivi, enginer, mandalina, brokoli, fasülye ve ahudududa, E vitamini; ayçiçeği yağı, zeytin yağı, fındık, badem, soya, ceviz ve fıstıkta, A vitamini; havuç, ıspanak, brokoli, domates, pırasa, marul gibi tutuncu, kırmızı, yeşil sebze ve meyvelerde, selenyum; balık ve diğer deniz ürünlerinde bulunur.

Demir: Demir içeren gıdalar zeka gelişimi ve enerji dengesi için önemlidir. Özellikle Kırmızı et, tavuk, ıspanak, baklagiller, kuru meyveler ve tam tahıllar demirce zengin gıdalardır.

Ayrıca kompleks karbonhidrat içeren Tam tahıllı ekmekler, esmer pirinç, kepekli makarna, tahıllı kahvaltılık gevrekler yulaf gibi tahıl kaynakları çocuk beslenmesi, zeka ve beyin gelişimi için kahvaltılarda ve ara öğünlerde tüketilmelidir.

Gelen Aramalar: bebeklerde zeka geliştiren yiyecekler,hamilelikte zeka geliştirici besinler,gebelikte zeka geliştirici besinler,bebeklerin zekasını geliştiren yiyecekler,zekayı geliştiren yiyecekler nelerdir,bebeklerde zeka geliştirici yiyecekler,bebeklerde zeka geliştiren besinler,gebelikte bebeğin zekasını geliştiren besinler,bebeğin zekasını geliştiren besinler,hamilelikte bebeğin zekasını geliştiren besinler

#BENZER SAĞLIK KONULARI

1 YORUM

Bir Yorum Bırak