Tüp bebek tedavisi ne kadar başarılı ?

Tüp bebek tedavisi ne kadar başarılı ?

0 94
Tüp bebek tedavisi ne kadar başarılı
Tüp bebek tedavisi ne kadar başarılı

Tüp bebek tedavisi ne kadar başarılı

Brüksel Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Yücel Karaman tüp bebek tedavisi başarısı hakkında bilgi verdi.

Tüp bebek tedavisinin başarı oranının belirlenmesi çiftlerin tedavi sırasındaki tutumuna, kadının yaşına, bu tedaviye olan inançlarına, tüp bebek merkezinin başarısına, kadının yumurta kalitesine ve sayısına gibi pek çok etkenin durumuna bağlıdır. Ancak genel olarak tüp bebek tedavisi normal yollardan ay içinde % 25 olan gebe kalma şansını % 50 seviyelerine çıkaran bir yardımcı üreme yöntemidir.

Tüp bebek tedavisinde çiftler farklı aşamalardan geçer. Bu aşamaların sonucunda elde edilecek sonucun kısa sürede ortaya çıkmasına rağmen, başarının elde edilmesi için pek çok faktörün bir arada olması gerekir. Öncelikle çiftlerin bazı tetkiklerden geçirilmesi gerekir. Tüp bebek tedavisine uygun oldukları belirlenirse, kadının yumurtalıklarının uyarılmasından sonra, olgunlaşmış yumurtalar özel aletlerle toplanır. Yumurtalıkların uyarılmasında kadına bazı hormon ilaçları verilir. Bunun amacı aylık yaklaşık bir adet olan yumurta sayısının arttırılması içindir. Kadından yumurta toplama aşamasında, erkekten laboratuvar koşullarında sperm alınır. Bu sperm ve yumurta hücreleri laboratuvar koşullarında döllendirilerek, embriyo oluşturulur. Embriyonun kadının rahmine transfer edilmesiyle, kadında gebeliğin oluşması takibe alınır. Sonuçta gebelik elde edilemezse tüp bebek tedavisi başarısız olduğundan, bu aşamada sonlandırılır. Gebelik elde edildiğinde kadınlar normal yoldan gebe kalmış olanlar gibi gebelik takibine alınır. Tüm bunların sonuçlarının alınması yaklaşık 15 gün içinde gerçekleşir.

Tüp bebek tedavisinde başarı oranı yaklaşık % 50 olarak kabul edilir. Bu oran ilk tüp bebek denemesi için geçerlidir. Tüp bebek tedavisinde denemelerin sayısı dörde çıktığında, başarı oranı % 90 seviyelerine yükselir. Her başarısız denemeden sonra hatalı uygulamalar, sorunlar ele alınırsa başarı seviyesi her tüp bebek denemesinde yükselir.

Tüp bebek tedavisinin başarılı olmasındaki en önemli etkenler nelerdir?

Bu yardımcı üreme yönteminde çiftlerden elde edilen üreme hücrelerinin laboratuvar koşullarında birleştirilmesiyle elde edilen embriyonun kadının rahmine transfer edilerek gebelik oluşturulmaya çalışılır. Burada başarılı olmak için yani gebeliğin oluşturulması için, her zaman kaliteli embriyonun rahme transfer edilmesi yeterli olmayabilir. Yine de bu aşama başarı elde edilmesinde çok önemlidir. Rahme transfer edilen embriyonun burada tutunması gerekir. Eğer embriyonun rahme tutunmasını engelleyecek sorunlar varsa, tüp bebek tedavisi başarısızlıkla sonuçlanabilir. Bu yüzden başarısızlık elde edilen denemelerden sonra ve tedavinin başlangıcında kadının rahmi değerlendirilmelidir. Sorunlar tespit edilirse bunların giderilmesi halinde, tüp bebek tedavisinde başarı oranı arttırılabilir. Embriyodan kaynaklı sorunların belirlenmesi halinde, ERA testi yapılması faydalı olabilir.

Tüp bebek tedavisinde kadının yumurta sayısı başarıya etki eder mi?

Kadının tüp bebek tedavisi sırasında yumurta hücrelerinin sayısı ve bunların kalitesiyle gebe kalması arasında önemli bir ilişki vardır. Yumurta rezervi azalan kadının gebe kalma olasılığı daha düşük olur. Özellikle kadının yaşının ilerlemiş olması yumurta rezervinin azalmasında etkili olur. Kadınlarda 35 yaşına kadar yumurta rezervi iyice azalmaya başlar. Bu yaştan önce yapılacak tüp bebek tedavilerinde başarısı seviyesi % 40- 60 oranında seyrederken, 40 yaşla birlikte gebe kalma olasılığı % 15 oranlarına geriler. Bu durumda kadınların sadece tüp bebekle değil, doğal yollarla bile gebe kalma şansı azalır. İleri yaşlarda tüp bebek tedavisiyle gebelik oluşturulsa bile, düşük riski daha fazla olur.

Tüp bebek tedavisinin başarısında tüp bebek merkezinin rolü nedir?

Tüp bebek tedavisinin sonucunda gebeliğin elde edilmesinde sağlıklı bir embriyo elde edilmesinin ve embriyonun yerleşeceği rahim iç tabakasının uygun şartları taşıması çok önemlidir. Bu unsurların sağlanması için, tüp bebek merkezinin donanımının, personelinin deneyimli ve bilgili olması gerekir. Bu yüzden tedavinin uygulanacağı tüp bebek merkezinin seçimi çok önemlidir. Hastanın tüp bebek merkeziyle işbirliği içinde olması ve her türlü sorunun çözülmesi gerekir. Hem tüp bebek merkezinin çalışmaları, hem de çiftlerin bu tedaviye olan inançları ve katkıları sayesinde başarı oranı yükseltilen bir tüp bebek tedavisi uygulanabilir.

Tüp bebek tedavisinde başarısızlık sebepleri nelerdir?

Tüp bebek tedavisinin başarısızlıkla sonuçlanmasının en önemli sebebi embriyo yapısında olan genetik bozukluktur. Tedavinin uygulandığı laboratuvar koşullarının uygun olmaması, embriyonun dış kabuğunun kalın olması gibi etkenlerde başarısızlık nedeni olabilir. Kadının rahmiyle ilgili sorunlar, kadının yaşını ilerlemesi, erkekten sperm alınamaması gibi sebeplerde başarı oranı düşüren, gebelik elde edilmesine engel olan durumlardır. Bunlar dikkate alınarak, tüp bebek tedavisinin başarıyla sonuçlanmasını sağlayacak tüm etkenler değerlendirilmeli ve tedavi başlatılmalıdır. Ayrıca bknz: http://www.brukseltupbebek.com/basarisiz-tup-bebek-denemeleri

Tüp bebek tedavisinde stres başarıya nasıl etki eder?

Aynı doğal yöntemlerde olduğu gibi kadının stresli olması halinde, tüp bebek tedavisinin başarısı engellenir. Bu durumda gebelik elde edilemeyebilir. Kadının gebe kalmasını engelleyen stresin azaltılması gerekir. Buna sebep olabilecek eş uyumsuzluğu, aile baskısı gibi etkenler düzeltilmelidir. Gerekiyorsa kadının psikolojik destek alması sağlanmalıdır. Tedavinin aşamaları hakkında bilgilendirme yapılması, başarı oranının arttırılmasına faydalı olabilir.

Doğal yollardan ve diğer üreme yöntemlerini denedikleri halde bebek sahibi olamamış çiftler, tüp bebek tedavisine büyük umutlarla başlar. Bu tedavinin başarılı olması için sadece tıbbın olanaklarına bel bağlamamak gerekir. Eşlerde üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli ve başarı elde edilmesine katkı sağlamalıdır. Gebeliğin oluşması hakkında hala bilinmeyenler vardır. Bu nedenle en uygun koşulların oluşturulması ve tüp bebek tedavisine bu şekilde başlanması gerekir. Eşler kendilerini manevi olarak bu tedaviye hazırlarken, maddi olarak ta hazırlıklarını tamamlamalıdır.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

0 1407

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak