Emzikler: Bebekler için faydalı mı? zararlı mı?

Emzikler: Bebekler için faydalı mı? zararlı mı?

3 660
Kadınlarda ve Erkeklerde Kısırlık Nedenleri
Kısırlığa neden olan şeyler
bebeklerde emzik emme
bebeklerde emzik emme

Emzikler: Bebekler için faydalı mı? zararlı mı?

Bebeklerde güçlü bir emme refleksi vardır. Doğdukları andan itibaren bebekler parmaklarını emme iç güdüsü taşırlar. Emme duygusu beslenmenin ötesinde birşeydir. genellikle yatıştırıcı, sakinleştirici etkisi vardır. İşte bu nedenle birçok anne  emzik denen cismi kullanmaktadır. Emzik kullanımının faydaları ve riskleri vardır, önemli güvenlik ipuçlarınu bu yazımızda bulabilirsiniz.

 Bebekler için emziğin faydaları

Bazı bebekler için  beslenme memnuniyetinde anahtar rol oynar.  Avantajlarına bakalım;

 • Emzik, telaşlı bir bebeği yatıştırmaya yardımcı olabilir. Emzik emen bebeklerden mutlusu yoktur.
 •  Emzik geçici oyalama sunuyor. Özellikle kan testleri veya diğer işlemler sırasında kullanışlı olabiliyor.
 •  Emzik bebeğinizin uykuya dalmasına yardımcı olabilir. Bebeğinizin uyku sorunu varsa, bir emzik işi kolaylaştırabilir.
 •  Emzik uçuşlar sırasında kolaylık sağlar. Bebeklerin kasıtlı yutma veya hava basıncı değişikliklerinin yol açtığı kulak ağrılarını dindirmek üzere emzik emmek yardımcı olabilir.
 • Emzikler ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Emzik ne zaman bıraktırılmalı? Emzik kullanımını durdurma  zamanı geldiğinde,çocuk emziği uzağa atabilir. Çocuğunuz kendi başparmak veya parmaklarını emmeye tercih ediyorsa, bu alışkanlığı kırmak  daha zor olabilir.

Bebekler için emzik kullanımının zararları

Tabii ki, emzik bazı riskleri de beraberinde getirir.

 • Erken emzik kullanımı. Emzirmeye engel bir meme emme emzik ya da biberon emme farklıdır ve bazı bebekler bu farklılıklara karşı duyarlı olabilir. Araştırmalar yapay memenin erken kullanımında emzirme süresinde azalma olduğunu göstermektedir
 • Bebeğiniz emziğe bağımlı hale gelebilir. Bebeğiniz uyumak için emzik kullanıyorsa,  Emzik bebeğinizin ağzından düştüğünde ağlar.
 • Emzik kullanımı, orta kulak enfeksiyonları riskini artırabilir Ancak, orta kulak enfeksiyonları oranları genellikle doğumdan itibaren 6 ay civarı görülür .
 • Uzun süreli emzik kullanımı diş sorunlarına neden olabilir. Yaşamının ilk birkaç yılı içinde Normal Emzik kullanımı uzun süreli diş sorunlarına neden olmaz. Ancak, uzun süreli emzik kullanımı, bir çocuğun üst ön dişleri dışarıya doğru ya da düzgün gelip meyilli çıkmasına neden olabilir.
Gelen Aramalar: emzikli bebekler,emzik zararlımı,emzik faydalımı zararlımı,meme emme,emzikli bebek,emzik memeyi bıraktırır mı,bebeklerde diş eğriliği

#BENZER SAĞLIK KONULARI

3 YORUM

 1. Benim cocugum 4 yasinda ve halen geceleri sadece biberondan süt iciyor.Disleri berbat durumunda ve konusma süresini erteliyor.
  Kendi görüsüm 2 yasindan sonra emzik yada biberonlarin kesinlikle birakilmasi gerekir.

 2. Evet Mavis arkadaşımızın dediği gibi 2 yaşından sonra bırakılması gerek. Zararlarını öğrendiğim iyi oldu. Ona göre tedbirimi alırım.

 3. çocuğunuz ağlasa sızlasa bile kesinlikle bıraktıracaksınız. bir takım hikayeler uydurabilirsiniz. Veyahutta ilk etaplarda sadece uyuturken vs. spesifik zamanlarda verip daha sonradan aşama aşama emzik bıraktırılabilir.

Bir Yorum Bırak