Çocuklarda Obezite Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Obezite Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

0 251
Çocuklarda obezite

Çocuklukta ve ergenlerde obezite ciddi bir tıbbi durumdur. Bir çocuğun yaş ve boyu için normal ağırlığının üstünde olduğunda meydana gelir. Ekstra kilo çoğu kez diyabet, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi sağlık sorunlarına yolaçabilir. Çocuklukta obezite özellikle rahatsız edicidir. Çocuklukta obezite Ayrıca benlik kaygısı ve depresyona yol açabilir.

Çocuklukta obeziteyi azaltmak için en iyi stratejilerden biri tüm ailenizin diyet ve egzersiz alışkanlıklarını geliştirmek olacaktır. Çocuklukta obezite tedavisi ve önlenmesi  gelecekte çocuğunuzun sağlığını korumaya yardımcı olur

Çocuklarda Obezite Belirtileri

 

Çocukların normal gelişiminin çeşitli aşamalarında vücut yağ oranları farklılık gösterir. Yani sadece çocuğunuzun ağırlığına bakarak bir sağlık sorunu olup olmadığını anlayamayabilirsiniz.

Çocuğunuzun doktoru, çocuğunuzun kilo ve büyüme grafiklerini kullanarak  obezite riskini anlayabilir.
Eğer çocuğunuzun obez olduğundan endişe ediyorsanız,  doktorunuzla konuşun.

  • Tip 2 diyabetle. Çocuklarda Tip 2 diyabet çocuğunuzun vücut (glikoz) şeker metabolize şekilde etkileyen kronik bir durumdur. Tip 2 diyabet   genellikle sağlıklı gıdalar yeme ve egzersiz ile önlenebilir.
  • Metabolik sendrom. Metabolik sendrom bir hastalık değil, kalp hastalığı, diyabet veya diğer sağlık sorunlarına yakalanma riski içeren bir küme. Bu küme, yüksek kan basıncı, yüksek kan şekeri, yüksek kolesterol ve aşırı karın yağ içerir.
  • Yüksek kolesterol ve yüksek kan basıncı. Çocuk fakir bir diyet yaparsa Çocuğunuzda yüksek kan basıncı ya da yüksek kolesterol gelişebilir. Bu faktörler arterlerde plaklar oluşumunu katkıda bulunabilir. Bu plaklar daha sonraki hayatında kalp krizi veya inme yol açabilir
  • Astım ve diğer solunum problemleri. Çocuğunuzun vücut üzerindeki ekstra ağırlık astım veya diğer solunum sorunlarına yol açan, çocuğunuzun akciğerlerin gelişimi ve sağlığı ile ilgili sorunlara neden olabilir.
  • Uyku bozuklukları. Uyku apnesi, o zaman uyuduğunu çocuğunuzun anormal solunum horlama veya olabilecek bir durumdur. Uyurken çocuğunuzun  Solunum problemlerine dikkat edin.
  • Erken ergenlik veya adet. Obez olmak çocuğunuzda hormon dengesizlikleri oluşturabilir. Bu dengesizliklere beklenenden daha erken başlayan ergenlik neden olabilir.
Gelen Aramalar: çocuk doktoru görseller,doktor hakkında kısa bilgi,doktor ile ilgili resim

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak