Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Nedenleri

Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Nedenleri

0 269
dikkat eksikliği ve hiperaktivite
dikkat eksikliği ve hiperaktivite
dikkat eksikliği ve hiperaktivite
dikkat eksikliği ve hiperaktivite

Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite

Dikkat eksikliğive hiperaktivite bozukluğu (DEHB) milyonlarca çocuğu etkiler ve genellikle yetişkinlikte de devam eden kronik bir durumdur. DEHB, dikkat, hiperaktivite ve dürtüsel davranışlar sürdürme güçlüğü gibi bazı sorunların kombinasyonu içerir. DEHB olan çocuklar da düşük benlik saygısı, sorunlu ilişkiler ve okulda düşük performans ile mücadele edebilir.

Tedavi DEHB tedavi edilemeyecek durumda bile olsa da, belirtiler ile çocukla büyük bir anlaşma yapılması duruma yardımcı olabilir. Tedavisi genellikle ilaç ve davranışsal müdahaleler içerir.

DEHB tanısı korkutucu olabilir ve semptomlar hem ebeveynler ve çocuklar için bir meydan okuma olabilir. Ancak, tedavi büyük bir fark yaratabilir ve DEHB olan çoğu çocuk normal bir yetişkin olarak büyüyebilirler.


Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivitenin Nedenleri

Beyin fonksiyonu ve anatomi :
DEHB kesin nedeni bir sır olmaya devam ederken, beyin taramaları DEHB olan kişilerin yapısı ve beyin aktivitesinde önemli farklılıklar ortaya koymuştur. Örneğin, beyin bölgelerinde daha az aktivite olarak gözüktüğünü kontrol aktivite seviyelerinin düşük olduğunu
.
Kalıtım :
DEHB olan ailelerde görülme riski daha çoktur. Bu durum genetik olabilir.

Hamilelikte sigara içimi, uyuşturucu kullanımı ve toksinlere maruz kalma:
Bu tip hamile kadınlarda Dikkat eksikliği ve hiperkativite olan çocuk sahibi olma riski fazladır. Hamilelik sırasında alkol veya uyuşturucu nörotransmitterlerin üreten sinir hücrelerinin (nöronlar) aktivitesini azaltabilir. Çevresel zehirlere maruz kalan hamile kadınlar da DEHB belirtileri olan çocuk sahibi olma olasılığı daha fazladır.

Çocukların maruz kaldığı Çevresel toksinler :

Belli toksinlere maruz kalan Okulöncesi çocukların gelişimsel ve davranışsal sorunları risk altındadır.

Gıda katkı maddeleri:
Madde, bu tür yapay renklendirici ya da koruyucular gibi gıda, gıda ilave hiperaktif davranışa katkıda bulunabilir. Şekerin hiperaktivite neden popüler bir şüpheli olsa da, bu konuda hiçbir güvenilir kanıt yok.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak