Çocuklar İçin Aşılar Ne Zaman Yaptırılmalı? Ne İşe Yarar?

Çocuklar İçin Aşılar Ne Zaman Yaptırılmalı? Ne İşe Yarar?

0 316
bebeklerde ve çocukarda aşı
bebeklerde ve çocukarda aşı
bebeklerde ve çocukarda aşı
bebeklerde ve çocukarda aşı

Aşı nedir?

Mikropların vücuda girdiğinde, bağışıklık sistemi yabancı maddeleri (antijenler) olarak tanır. Bağışıklık sistemi daha sonra antijenlerle mücadele etmek için antikorlar üretir.

Aşılar hastalıklara neden olan antijenlerin zayıflatılmış ya da ölü sürümlerini içerir. Bu antikorlar ileride hastalığa maruz kalır iseniz korunmaya yardımcı olur.

Aşılar sadece çocuğunuzun sağlıklı kalmasına yardımcı olmaz, onlar ciddi çocukluk hastalıklarının yayılmasını da önler.

Aşılar güvenli midir?

Aşılar genellikle oldukça güvenlidir. Aşı ile sağlanan koruma çok ciddi sorunlardan kurtarır. Aşılar bugün birçok ciddi çocukluk hastalıkları için kurtarıcı niteliğindedir.

Aşıların da yan etkileri var mı?

Bazı aşılar ateş veya ağrı, cilt altında bir şişlik gibi hafif geçici yan etkilere neden olabilir. aile hekiminiz bazı aşılar ve olası yan etkileri hakkında sizinle konuşacaktır.

Ne zaman çocuğun aşı olması gerekir?

Aşılar genellikle çocuk 2 aylık olduğunda başlar ve çoğu 6 yaşına geldiği zaman bitmiştir.

Çocuğumun aşı olmaması için herhangi bir neden var mı?

Bazı özel durumlarda, çocuklar aşı olmamalıdır. Örneğin, bazı aşıların bazı kanser türleri veya bazı hastalıklar varsa veya enfeksiyona karşı vücudun direncini düşürmemek adına çocuklara yapılmamalıdır.

Çocuğunuza aşı gerekip gerekmediği konusunda sorularınız varsa doktorunuzla konuşun.

Grip aşısı nedir?

Grip aşısı bir iğne veya burun spreyi olarak kullanılabilir. Grip aşısı ölü virüs içeriyor. Burun spreyi aşısı canlı zayıflatılmış virüs içeriyor.
Grip aşısı genellikle Ekim ya da Kasım ayında, grip mevsimi başında verilir. Grip aşısı çocukların 6 aylıktan ve üstü için güvenlidir. Burun spreyi 2 yaş ve üzeri çocuklar için güvenlidir. Grip virüsleri yıldan yıla değişebilir olduğundan, her yıl aşı yaptırmak çocuğunuz için çok önemlidir. Çocuklar da grip komplikasyonları olması daha muhtemeldir.

DTaP aşısı nedir?

DTaP aşısı difteri, tetanoz ve boğmacaya karşı korur.

Difteri boğaz ve kalp atakları yapan bir hastalıktır. Bu kalp yetmezliği ve ölüme yol açabilir. Tetanoz da “tetanos” olarak adlandırılır. Şiddetli kas spazmları ve ölüme yol açabilir. Boğmaca (ayrıca “boğmaca” denir) zor, nefes yemek ve içmek için yapar şiddetli öksürük neden olur. Pnömoni, konvülsiyonlar, beyin hasarı ve ölüme yol açabilir.

Td aşısı nedir?

Td aşısı DTaP aşısı için bir güçlendirici olarak kullanılır. Bu tetanos ve difteri önlemeye yardımcı olur.

IPV aşısı nedir?

IPV (inaktive polio) aşısı çocuk felcini önlemeye yardımcı olur. Bu eski oral polio aşısı yerini almıştır.

Polio kas ağrısı ve bacaklarda veya kollarda felce neden olabilir. Ayrıca nefes ve yutmak için kullanılan kasları felç olabilir. Bu da ölüme yol açabilir.

MMR aşısı nedir?

MMR aşısı kızamık, kabakulak ve kızamıkçığa karşı korur. Bu 2 çekim olarak verilir.
Kızamık, ateş, döküntü, öksürük, burun akıntısı ve gözlerde sulanma neden olur. Ayrıca kulak enfeksiyonları ve pnömoniye neden olabilir. Kızamık ayrıca beyin şişmesi ve hatta ölüm gibi daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Kabakulak ateş, baş ağrısı ve büyük tükürük bezlerinin biri ya da her ikisi ağrılı şişmesine neden olur. Kabakulak beyin şişmesi, çok nadiren, menenjit yol (beyin ve omurilik kaplamaları iltihabı) ve. Nadiren, çocuk sahibi bunları yapamaz hale olabilir ki, erkek veya erkek testislerin şişmesine neden olabilir.

Rubella da kızamıkçık olarak adlandırılır. Bu boyun bezlerinin hafif ateş, döküntü ve şişliğe neden olur. Kızamıkçık ayrıca beyin şişmesi veya kanaması ile ilgili bir sorun neden olabilir.

Hamile bir kadın kızamıkçık yakalarsa, onu bebeği kaybetmek ya kör ya da sağır olan bir bebek neden, ya da sorun öğrenme özelliğine sahiptir.

Bazı insanlar MMR aşısı otizme neden olduğunu ileri sürmüşlerdir. Ancak, iyi bir araştırma otizm ve çocukluk aşıları arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

Hib aşısı nedir?

Hib aşısı Hemofilus influenza tip b, çocuklarda ciddi hastalıkların önde gelen nedenlerini önlemeye yardımcı olur. Bu menenjit, pnömoni ve boğulmaya neden olabilir şiddetli bir boğaz enfeksiyonu olabilir. Hib aşısı 3 veya 4 çekim bir dizi olarak verilir.

Suçiçeği aşısı nedir?

Suçiçeği aşısı Suçiçeği önlemeye yardımcı olur. 12 aylık veya daha büyük çocuklar için verilir. Suçiçeği aşısı 2 çekim bir dizi olarak verilir.

HBV aşısı nedir?

HBV aşısı Hepatit B virüsü (HBV) infeksiyonu, karaciğer kanseri ve ölüme yol açabilen bir karaciğer enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur. Aşı, 3 ya da 4 çekim bir dizi olarak verilir. HBV aşısı ve Hib aşısı da aynı karede bir arada verilebilir.

Konjuge pnömokok aşısı nedir?

Konjuge pnömokok aşısı (PCV) kulak enfeksiyonlarının sık görülen bir nedenidir bir bakteri türüne karşı korur. Bakterilerin bu tür, menenjit ve bakteriyemi (kanda enfeksiyon) gibi daha ciddi hastalıklara yol açabilir. Bebekler ve çocuklar aşı 4 doz verilir. Aşı pnömokok için risk altında olan büyük çocuklarda da kullanılabilir.

Meningokok konjuge aşısı nedir?

Meningokok konjuge aşısı (MCV4) bakteriler N. meningitidis kaynaklanan bakteriyel menenjit 4 suşları (“tip”) karşı korur. Bakteriyel menenjit, beyin ve omurilik etrafındaki sıvı bir enfeksiyondur. Yüksek ateş, baş ağrısı, ense sertliği ve karışıklığa neden olabilir ciddi bir hastalıktır. Ayrıca kaybı veya körlük, işitme gibi beyin hasarı gibi daha ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Çocuklar almalısınız MCV4 aşı yaşı 11 ila 12 yaşında. Aşı almamış 12 yaş üstü çocuklar liseye başlamadan önce almalıdır.

Gelen Aramalar: td aşısı nedir

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak