Bebeklerde Kusma Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerde Kusma Nedenleri ve Tedavisi

9 2686
bebeklerde kusma
bebeklerde kusma nedenleri
bebeklerde kusma

Bir bebeğin kustuğuna karar vermek zor olabilir. Tükürme şeklide kusmuğa benzer.  Beslenmeden kısa bir süre sonra ortaya çıkar ve sadece küçük bir miktar gelirse  bu kadar tükürme olabilir.

 • Şiddetli kusma: kusma   yedikten sonra şiddetli ise ilk iki veya üç ay içinde, bu pilor stenozu bir işareti veya pilor anormal bir daralma olabilir. Tanı genellikle ultrason ile yapılır.
 • Kusma, ağrı ile ilişkili ise: bebek kontrolsüz ağlıyor ve kanlı dışkı ya da kırmızı ise, invajinasyon (bitişik bir segmentine barsak biri segmentinin itme) tanısı olabilir eğer .  Dışkıda herhangi bir kan normal değildir ve her zaman bir endişe kaynağı olmalıdır.
 • Viral enfeksiyon:   ishal ile kusma varsa,  viral bir enfeksiyon olma olasılığı yüksektir.   Bebekler ve çocuklarda kusma ataklar halinde 24 saatten fazla ise  Dehidratasyon bakımından  risk altındadır. Dehidratasyon dan şüpheleniliyorsa, tıbbi bakımgereklidir. Bir bebekte belirtiler şu şekildedir: ağız kuruluğu, koltukaltı ve kasık bölgesinde ter eksikliği,   ağlama ve halsizlik.

Bulantı veya kusma için ev ilaçları nelerdir?

Mideyi dinlendirmek kusmayı önlemek için önemlidir.  Berrak sıvılar alınmalıdır:

 • Su
 • Sporcu içecekleri
 • Çorbalar

Bulantı ve kusma  sırasında ilk 24-48 saat süt ürünlerinden kaçınılmalıdır.  Kusmadan sonra vücutta nispeten laktoza karşı aşırı duyarlılık olabilir. Karın ağrısı, şişkinlik, kusma ve ishal oluşabilir. Etkilenen bireyin kendini iyi hissetmeye başla muz, elma püresi, pilav gibi yumuşak gıdalar için diyet sınırlayıcı tavsiye edilebilir.

 

Gelen Aramalar: bebeklerde sarı kusmanın nedenleri,bebeğim sarı kusuyor,sarı kusmanın nedenleri,bebeğin sarı renkte kusuyor,bebeklerin sarı renk kusması,9 aylık bebeklerde kusmanın nedenleri,bebeğin sarı kusması,9 aylık bebekte kusmanın nedenleri,sarı kusmak,bebeklerde sari renkli kusma

#BENZER SAĞLIK KONULARI

9 YORUM

 1. arkadasımın bebegide sürekli kusuyordu daha 3 aylık bebek, baktılar olmayacak doktora gittiler. reflü teşhisi kondu bebeğe, tedavisini yaptıktan sonra düzeldi çok sükür. kücücük bebekte de reflü oluyormuş çok şaşırmıştık

 2. Zinco kullanımı da bazen bebeklerde kusmaya neden olabiliyor. Eğer bebeğin gazını tam çıkartmadan zinco verirseniz kusabiliyor bazen, en azından benim bebeğim öyleydi.

 3. bebek reflüsü deniliyor bu duruma. allah kimseye vermesin çok zor. benim doktorum gaviscon yazmıstı bize, bebek ne kadar emdigini bilmeyip fazladan süt emince tekrar cıkarıyor. ilk 6 ay a kadar sürebilirmis. kalıtsal faktörlerinde bebek kusmasında etkili oldugunu duymustum

 4. Eğer bebeğinizde laktoz intoleransı varsa bu da kusmaya neden olabilir. Ama kusan bebeklerin büyük çoğunluğu fazla emmektendir, cünkü bebekler doydugunu anlamayıp sürekli emerler e fazla gelince de doğal olarak çıkarırlar. Ayrıca bebek reflüsü de son zamanlarda bir hayli yaygınlasmıstır. Kusmayı önlemek icin bebeginizi yeteri kadar emzirdikten sonra omzunuza dayayıp sırtını sıvazlayın gazının cıktıgından emin olduktan sonra yan olarak yatırın. Geçmiş olsun

 5. Bizde motilium fazla etkili olmayınca metpamid vermisti doktorumuz. ilk 6 ay genelde tüm bebeklerde olurmus. sonradan gecti neyseki.. ama zor is bebegimin bogulacagından cok korkuyordum, kusmuk içinde kalıyordu hep :/

 6. Gaviskona biz de basladık bakalım biraz etkili gibi ama ben bir laktoz intoleransı testi yaptırmayı düsünüyorum. kusa kusa bir hal oldu cocuk artık. Doktorundan memnun olan var mı istanbulda tavsiye edebileceginiz biri?

 7. Çok doktor gezdik bu kusma yüzünden ama sonuc yok en son baskent üniversitesindeki çocuk gastrolojisi profu figen hanıma gittik daha önce söylendigi gibi ilk 2 yılda kusması normalde dedi cunku bebegimin kilosu falan normaldi eger istersek endoskopi yaptırabilecegimizi de söyledi ama bebeklerde cok zor oluyormus vazgectik yaptırmaktan bir surup verdi aslında iyi geldi ama ara yine kusuyor ve sarı renkli kusuyor. sizinkiler ne renk kusuyordu acaba?

Bir Yorum Bırak