Sağlığınız İçin Yeni Bir Bilgi
8.197 Kez Okundu.

bebeklerde kusma

Bebeklerde Kusma Nedenleri ve TedavisiSponsorlu Bağlantılar
bebeklerde kusma

Bir bebeğin kustuğuna karar vermek zor olabilir. Tükürme şeklide kusmuğa benzer.  Beslenmeden kısa bir süre sonra ortaya çıkar ve sadece küçük bir miktar gelirse  bu kadar tükürme olabilir.

 • Şiddetli kusma: kusma   yedikten sonra şiddetli ise ilk iki veya üç ay içinde, bu pilor stenozu bir işareti veya pilor anormal bir daralma olabilir. Tanı genellikle ultrason ile yapılır.
 • Kusma, ağrı ile ilişkili ise: bebek kontrolsüz ağlıyor ve kanlı dışkı ya da kırmızı ise, invajinasyon (bitişik bir segmentine barsak biri segmentinin itme) tanısı olabilir eğer .  Dışkıda herhangi bir kan normal değildir ve her zaman bir endişe kaynağı olmalıdır.
 • Viral enfeksiyon:   ishal ile kusma varsa,  viral bir enfeksiyon olma olasılığı yüksektir.   Bebekler ve çocuklarda kusma ataklar halinde 24 saatten fazla ise  Dehidratasyon bakımından  risk altındadır. Dehidratasyon dan şüpheleniliyorsa, tıbbi bakımgereklidir. Bir bebekte belirtiler şu şekildedir: ağız kuruluğu, koltukaltı ve kasık bölgesinde ter eksikliği,   ağlama ve halsizlik.

Bulantı veya kusma için ev ilaçları nelerdir?

Mideyi dinlendirmek kusmayı önlemek için önemlidir.  Berrak sıvılar alınmalıdır:

 • Su
 • Sporcu içecekleri
 • Çorbalar

Bulantı ve kusma  sırasında ilk 24-48 saat süt ürünlerinden kaçınılmalıdır.  Kusmadan sonra vücutta nispeten laktoza karşı aşırı duyarlılık olabilir. Karın ağrısı, şişkinlik, kusma ve ishal oluşabilir. Etkilenen bireyin kendini iyi hissetmeye başla muz, elma püresi, pilav gibi yumuşak gıdalar için diyet sınırlayıcı tavsiye edilebilir.

 

Sponsorlu BağlantılarGelen Aramalar: bebeklerde sarı kusmanın nedenleri,bebeğim sarı kusuyor,sarı kusmanın nedenleri,bebeğin sarı renkte kusuyor,9 aylık bebeklerde kusmanın nedenleri,bebeklerin sarı renk kusması,9 aylık bebekte kusmanın nedenleri,bebeğin sarı kusması,bebekler neden sarı kusar,bebeklerde sari renkli kusma

Benzer Başlıklar

 1. Bulantı ve Kusma Nedenleri
 2. Bebeklerde Soğuk Algınlığı ve Tedavisi
 3. Bebeklerde Kabızlık Tedavisi
 4. Bebeklerde sivilce ve akne tedavisi
 5. Gıda Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi