Alerjik Astım Tedavisi

Alerjik Astım Tedavisi

1 344
alerji-testi
alerjik astım
alerji-testi
alerjik astım

Alerji ve astım: Alerjik astımla nasıl başa çıkarım?

Alerji ve astım genellikle birlikte görülür. Toz akarları ve evcil hayvan kokuları,  polen gibi maddeler, yaygın tetikleyici faktörledir. Bazı kişilerde, deri ya da gıda alerjileri astım semptomlarına yol açabilir. Buna alerjik astım veya alerji kökenli astım denir.

James Li,   alerji uzmanı, alerji ve astım arasındaki bağlantı hakkında soruları yanıtlıyor.

Nasıl bir alerjik reaksiyon astıma neden olur?

Bağışıklık sistemi kimyasalları (antikorlar) yanlışlıkla ağaç poleni gibi zararsız bir madde tespit edip tehlikeli ve istilacı olarak  algılaması sonucu bir alerjik reaksiyon oluşur. Maddeye karşı vücudun korunması için antikorlar alerjene saldırırlar. Bağışıklık sistemi tarafından yayılanan kimyasallar  burun tıkanıklığı, burun akıntısı, gözlerde kaşıntı ve cilt reaksiyonları gibi alerji belirtilerine yol açar. Bazı insanlar için aynı reaksiyon akciğerlerde ve solunum yollarınıda etkiler.

Alerji ve astım farklı mı tedavi edilir?

Birkaç tedavi her iki durumda da yardımcı olabilir. Örneğin:

  • Lökotrien değiştirici. Montelukast (Singulair) alerji ve astım semptomlarını  kolaylaştıran bir ilaçtır.  Nadir de olsa intihar düşünceleri de dahil olmak üzere psikolojik reaksiyonlara yol açabilir. Bu ilaçlardan birini kullandıktan sonra herhangi bir olağandışı psikolojik reaksiyon olursa hemen tıbbi yardım alın.
  • Alerji çekim (immünoterapi). Alerji çekim  alerji tetikleyicileri için bağışıklık sistemi yavaş yavaş tepki azaltarak astım tedavisinde yardımcı olabilir.  Bağışıklık sisteminiz zamanla alerjenlere karşı bir duvar oluşturur. Bu tedavi genellikle üç beş yıllık bir süre içinde düzenli bir enjeksiyon gerektirir.

Belirtiler bazen ciddi boyutlara ulaşırsa alerji veya astım tedavisinde diğer ilaçlar gerekebilir. Ancak alerjik maddelerden kaçınma atabileceğiniz en önemli adımdır.

Gelen Aramalar: alerjik astım belirtileri,alerjik astm,alerjik astım tedavisi,alerjik astım bitkisel tedavi,alerjik astım belirtileri ve tedavisi

#BENZER SAĞLIK KONULARI

1 YORUM

Bir Yorum Bırak