Dişleri Neden Sararır Ve Dişler Nasıl Beyazlatılır ?

Dişleri Neden Sararır Ve Dişler Nasıl Beyazlatılır ?

0 3476
Diş Sararması

Dişleri saratan 10 maddeye karşı, beyazlatmanın 6 yolu

Eğer gün içerisinde tüketmiş olduğunuz besinlerin, dişinizi fırçaladığınız için, diş renginize hiçbir etkisinin olmadığını düşünüyorsanız, tekrar düşünmelisiniz.
Uzmanlara göre herhangi bir yiyecek ya da içecek, beyaz t-shirt’ünüz üzerine değdiği zaman ne kadar renk değişikliği yapıyorsa, beyaz dişiniz üzerinde de o kadar fazla renk etkisinde bulunur.
Dişlerimize beyaz rengini veren maddenin ismi diş minesidir ve dişlerimizi tamamen kaplamış olan madde tükettiğiniz, özellikle asit özelliği gösteren yiyecek ve içecekler ile aşınır.
Eğer dişinizin eskisi kadar beyaz olmadığını ve parlamadığını düşünüyorsanız muhtemelen diş minenizi kaybetmişsinizdir. Şimdi sıra dentin tabakasında.
Eğer dişiniz eskisi kadar parlamıyorsa, fakat yine de tam sararmış değil ise dentin tabakanızın hala aşınmamış olduğunu söyleyebiliriz. Eğer gün içerisinde yiyip içtikten sonra dişlerinizi fırçalamazsanız ve asitli yiyecekleri tüketmeye devam ederseniz, diş minenizin ardından dentin tabakanız da yok olur. Böylelikle dişinizin pırıltısı gittiği gibi, beyazlığı da tamamen gider ve ortaya kirli sarı renkte bir görüntü çıkar.
Aşağıda listelenen ve diş tabakalarınızı kaybetmenize neden olan 10 besin, zarar sıralamasına göre büyükten küçüğe doğru sıralanmıştır. Eğer tüketmeyi tamamen durduramıyorsanız bile, biraz olsun azaltmanız kesinlikle sizin yararınıza olacaktır.

Dişleri sarartan 10 yiyecek ve içecek

1. Kırmızı ve beyaz şarap: Tahmininizin aksine, diş tabakalarınızı yok eden ve sararmasına neden olan sadece kırmızı şarap değildir. Aynı etkiyi beyaz şarap da gösterir. Bunun nedeni ise içeriğinde bulunan “ tanen ” isimli asidik maddedir. Ayrıca ikisinde de bulunan polifenoller sarı ile birlikte dişlerde kahverengi tortu oluşmasına neden olur. Diş sağlığınız için yapabilecek olduğunuz en iyi şey, alkol alımını durdurmak olduğu gibi, hiç değilse kullanımdan sonra ağzınızı bir bardak su ile çalkalamalısınız.

2. Kahve: Gün içerisinde tüketilen en koyu içeceklerden birisi kahvedir. Bu sebeple diş tabakalarına karşı en çok olumsuz etkiyi de kahve gösterir. Eğer kahve yerine yeşil çay ve benzeri yüksek kafein içeren içecekler tüketemiyorsanız, hiç değilse kahvenizi süt ile birlikte tüketmeli ve dişlerinize olan etkisini azaltmalısınız.
3. Çay: Ülkemizde sıklıkla tüketilen siyah çay, neredeyse bir bardak kahve kadar uyarıcı etkiye sahiptir, fakat dişleriniz üzerindeki olumsuz etkisi de kahveden aşağıya kalmaz. Bunun yerine, kahvede olduğu gibi yeşil ya da beyaz çay tüketebilirsiniz. Her ikisi de aynı ürünün farklı mevsimlerde toplanmış halidir ve içlerinde en çok kafeini yeşil çay içerir.
4. Balzamik Sirkesi: Koyu rengi ve asitli içeriği ile dişleriniz üzerinde en çok etkiye sahip olacak olan gıdalardan birisi de balzamik sirkesidir. İyi haber şu ki, eğer sirkenizi ıspanak ve benzeri yeşillikler ile salatalarda kullanıyorsanız, dişinize verdiği hasar biraz daha azalmakta.
5. Köri: Yemekler üzerinde harika bir tat bırakır, fakat birleştirilen baharatlar ile birlikte diş minenizi zayıflatır ve büyük, sarı tortular oluşmasını sağlar. Eğer tüketmekte ısrarcıysanız, balzamik sirkesinde olduğu gibi, bunu da özellikle ıspanak ile birlikte tüketmeli ve etkisini azaltmalısınız.
6. Domates Sosu: Domatesin, dolayısıyla domates sosunun dişler üzerinde sarartıcı etkisi olduğunu birçok kişi bilmeyebilir. Bunun nedeni sadece domatesin rengi değildir. Domates, suyunda çok yüksek miktarda asit bulundurur. Yapabilecek olduğunuz en iyi şey de ıspanak ile birlikte tüketmek.
7. Çilek çeşitleri: Ahududu, çilek, yaban mersini ve de böğürtlen. Bunların hepsi insan vücudu için gerekli olan vitaminler ve besinler ile doludur. Tek kötü tarafı ise çok aşırı renkli olmalarıdır. Öyle ki yerken bile parmaklarınızda çileğin renginin olduğunu görebilirsiniz, bu nedenle doğal olarak aynı renk dişlerinizde de tortu halde kalır. Yapmanız gereken bunları tükettikten sonra bir bardak su içmek.
8. Kola: Kolanın dişler üzerindeki etkisi saymakla tükenmez, fakat başlıca iki tanesi çok koyu renkli ve yüksek asitli olmasıdır. Ayrıca çok soğuk bir şekilde tüketiyorsanız, çeşitli diş tabakalarınız aşınacak ve gözenekli bir hale gelecektir. Sonuç olarak da dişleriniz olduğundan çok daha fazla tortu barındırır. Aynı etkiyi soğuk içecekler de olduğu gibi, çok sıcak içeceklerde de görebilirsiniz. Yapmanız gereken, zaten sağlığa son derece zararlı olan bu ürünü tamamen bırakmak, ya da nadir olarak, canınız istediğinde tüketmek ve üzerine su ile ağzınızı çalkalamak.
9. Soya Sosu: Lezzetli ve de faydalı olmasına rağmen, eğer dişlerinizi çok daha uzun süre beyaz ve ışıltılı tutmak istiyorsanız soya sosu tüketimini azalmanız gerekebilir. Çünkü piyasada satılan birçok soya sosu ürünü, doğal olandan daha ucuz olduğu için, hidroklorik asit içeren soya proteinleri kullanırlar. Böylelikle dişleriniz normalden çok daha hızlı bir şekilde sararır ve gözenek oluşturur.
10. Pancar: Pancarlar, içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller ile son derece besleyici bir üründür. Fakat kötü yanı, çilekte olduğu gibi pancarda da aşırı koyu renk olmasıdır. Sadece dişlerinizi sarartıyor diye bu ürünü kullanmayı bırakmamalı, sadece tükettikten sonra bir bardak su içmelisiniz, böylelikle oluşacak sarartının azalması beklenebilir.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak