Sağlığınız İçin Yeni Bir Bilgi
20.176 Kez Okundu.

diş teli

Diş Teli Hangi Yaşlarda Takılır? Ücretini Sigorta Karşılıyor mu?Sponsorlu Bağlantılar
diş teli

diş teli

ORTODONTİ NEDİR?

Ortodonti, halk arasında diş teli tedavisi olarak bilinir. Genetik veya sonradan oluşan dişteki bozuklukları düzeltmek için bu tedavi uygulanır. Ortodonti uzmanı veya ortodontist olan kişiler bu tedaviyi gerçekleştirebilir.

Eğri, üst üste, aralıklı, büyüklü küçüklü dişler kişilerin görünümünü bozmakla birlikte diş sağığı içinde iyi değildir. Çünkü çarpık dişleri fırçalamak oldukça güçtür. İyi fırçalanmayan dişler maalesef çürümeye de meyillidirler.

Diş teli tedavisi için önerilen yaş aralığı 8-14 yaşları arasıdır. Günümüzde diş teli tedavisinin yaygınlaşmasıyla birlikte 20li 30 lu yaşlarda da yaptıranlar var. Ancak 15 yaşından sonra dişlerin yerine iyice oturması nedeniyle tedavi büyük yaşlarda zorlaşıyor. 30 yaşındaki bir bayan ” diş tellerimle çok mutluyum ” diyor.
Diş teli tedavisi ne kadar sürer?
Dişlerinizin ve çene yapınızın durumuna bağlı olarak diş teli ile tedavi süresi 6 ay ile 4 yıl arasında değişiyor.

DİŞ TELİ ÜCRETİNİ DEVLET ( SGK ) KARŞILIYOR MU?

Evet diyebiliriz. 18 yaşına kadar olan bireylerin diş teli tedavisinin bir kısmı devlet tarafından karşılanıyor. Ancak randevu tarihini o kadar geç veriyorlarki ( 4-5-6 yıl ) bu durum insanları özel kliniklere yönlendiriyor. Diş teli tedavisi için eğer fazla ücret öderim derseniz devlet hastanelerinde ( fakültelerde ) sıranız öne yükseliyor. ( tedaviyi asistanın , öğretim üyesinin veya profesorun yapmasına göre değişiyor )
Unutmayın diş teli taktırmak bundan sonraki hayatınızda önemli değişikliklere yol açabilir.

Sponsorlu BağlantılarGelen Aramalar: diş teli devlet ödüyor mu,ssk ortodonti tedavisini karşılıyormu 2012,ortodonti tedavisini devlet karşılıyormu,ssk diş telinin ne kadarını karşılıyor,ortodonti ücretini devlet karşılıyor mu,ortodonti tedavisini sgk karşılıyor mu,sgk diş telini karşılıyormu,diş telini ssk karşılıyor mu,diş teli sigorta karşılıyormu,diş telini devlet karşılıyormu

Sağlık Sitesi