Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi (Tablo)

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi (Tablo)

bebeklerde diş çıkarma
bebeklerde diş çıkarma
bebeklerde diş çıkarma
bebeklerde diş çıkarma
  • Bebeklerde diş çıkarma süreci Ne zaman başlar?
  • Hangi diş ne zaman çıkar? Tablo ile gösterimi
  • Bebeklerde Diş çıkarma belirtileri nelerdir?
  • Bebek diş çıkarırken acı duyar mı?Ne zaman diş çıkarma süreci başlar?

 

Bir bebeğin diş çıkarma süreci başladığında ne kadar süreceğini veya ne kadar acı çekeceğini tahmin edebiliriz.Bazı bebeklerde uzun ve sancılı bir şekilde geçmesine karşın bazıların da ise çok şiddetli değildir.Diş çıkmaya başladığında bir kaç hafta sonra gözle görmek mümkündür.

Genel olarak 7. ayda çıkmaya başlıyor fakat biraz daha erken veya geç çıkma durumu da var. Anne ve babadan gelen geç diş çıkarma kalıtsallığı olabilir. Bunu da göz önünde bulundurmakta fayda var.

Hangi diş ilk ve kaç orada olmak geliyor?

Hangi diş Ne Zaman? Kaç Yaşında? Nerede? Çıkar. Tablo ile gösterelim

Yaş

Dişler

Pozisyon

6 ila 7 ay Kesici dişler İki orta alt ve üst dişler
7-9 aylık daha fazla kesici Üst ve alt, tüm dört üst ve dört alt dişler
10 ila 14 ay Birinci azı dişleri Çiğneme için çift dişler
15 ila 18 ay Köpek Sivri dişleri
2-3 yıl İkinci azı dişleri Arka Çift dişlerin ikinci seti

Diş çıkarma belirtileri nelerdir?

Diş çıkarma belirtileri çocuktan çocuğa değişir.  Aşağıdaki liste,diş çıkarma sırasında bebeklerde karşılaşabileceğiniz belirtileri gösterir. bebeğinizin bu belirtilerden herhangi biri varsa çocuk doktoruna danışın önerilir.

Sinirlilik:   Keskin küçük diş yüzeye yaklaştıkça  bebeğinizin diş etleri giderek daha ağrılı ve sancılı olabilir.   Azı dişlerin büyük boyutu nedeniyle sancılı olabilir.   Her çocuk farklı tepki gösterir.

Ağızdan salya akması

Öksürük:  Bebeklerde öksürüğe neden olabilir.   Bu soğuk algınlığı grip veya başka bir hastalığın belirtisi zannedilebilir.

ciltte döküntü:  çene ve ağız çevresinde cildin tahriş olmasına neden olabilir.   Bunu önlemek için  gün boyunca bebeğinizin ağız ve çenesini silin.

Isırma ve kemirme:   Bir şey ısırma dişeti altındaki basıncı rahatlatmaya yardımcı olur.

Yanak sürtme ve kulak çekme:   Arka azı dişleri çıkmaya başlamasından itibaren diş etlerindeki sancı yanağa kayabilir. Bebeğinizin yanağını sürtmesinin ve kulağını çekmesinin sebebi budur.   Ancak, kulak çekerek aynı zamanda kulak enfeksiyonuna yol açabilir.

İshal:   Avustralya’da Çocuk Hastanesi tarafından yapılan son çalışmada, diş çıkarmada görülen en sık belirti olarak tespit edilirken, bu çalışmaya katılan ve katılmayan birçok insan vardır.

Düşük dereceli ateş:  Diş çıkarma sırasında bebeklerdehafif bir ateş  olabilir.   Yapılacak en iyi şey iki günden fazla olursa doktorunuza bildirmek.

Iyi uyku değil:   Gece ve gündüz olabilir. ağrı arttığında Çocuğunuz geceleri daha sık uyanır.

Soğuk benzeri semptomlar (burun akıntısı, vb):   bu gibi belirtiler ortaya çıkarsa her zaman doktorunuza bildirmelisiniz.

Nasıl ağrı ile bebeğimi yardımcı olabilir?

Soğuk gıda da bazı ebeveynler tarafından faydalı olduğu tespit edilmiştir.   Soğuk elma püresi, yoğurt ve şeftali bebeğiniz için iti gelebilir ve soğutulmuş bir diş kaşıyıcı halka daha da rahatlatabilir.

Ayrıca bebeğiniz için reçetesiz satılan ağrı kesicilerdenvermeden önce doktorunuza danışın.

Not: Yukarıda listelenen önerilerin herhangi birini denemeden önce doktorunuza başvurmanızı önemle tavsiye edilir. Çocuğunuzun doktoru, çocuğunuz için neyin en iyi olduğunu bilir.

 

 

Gelen Aramalar: BEBEKLERDE DİŞ ÇIKARMA,dis cikarma tablosu,bebek diş çıkarma tablosu,çocuklarda diş çıkarma tablosu,bebeklerin dis cikarma tablosu,bebeklerde geç diş çıkarma sebepleri,diş çıkarma belirtileri,bebeklerde azı diş çıkarma,bebeklerde geç diş çıkarma nedenleri,bebeklerde diş çıkarma belirtileri

#BENZER SAĞLIK KONULARI

2 YORUM

  1. benim bebeğim aynı tepkileri gösterdi bunu okuduktan sonra tedbir almaya başladım allahtan bebeğimin dişleri geç veya erken çıkmadı ÇOK TEŞEKKÜr EDERİM ÇOK YARARI DÖKÜNDÜ ZİRA ÇOK GÜZEL YANITLAMIŞSINIZ

  2. selam ben 23 yasindayim 20 dislerimim hepsi neredeyse
    cikti… 10-11 yaslarinda kopek dislerimi disemistim sanirim su anda tekrar disiyorum sadece bu mumkun mu diye soracaktim cunki damagimda kopek dislerimle dis etim arasinda sert bi cisim var yaklasik 3-4 ay oldu ilk once sol disimdeydi onemsememistim ama simdi sag disimde ayni…

Bir Yorum Bırak