Ağız Ve Ağız İçi Hastalıklar

Ağız Ve Ağız İçi Hastalıklar

0 307
Ağız ve ağız içi hastalıklar
Ağız ve ağız içi hastalıklar

Ağız ve ağız içi hastalıklar

Ağız, vücudumuzun iç yapısına açılan en önemli kapılardan biridir. İki çene arasına yerleştirilmiş olan bu boşluk ön tarafında bulunan diş ve dudaklar ile kapatılmış, böylece korunaklı bir hale getirilmiştir. Bu boşluğun alt, üst ve yanlarında ise damak ile yanak yer alır.

Ağız, boğaza doğru, iki bademcik ve yutak ile bitmektedir ve bu bademcikler vücuda giren olan yiyecek ya da diğer yabancı maddelere karşı en son koruma noktası konumundadır.
Ağzın tabanına yerleşen, 7 çift ve 1 tek adeleden oluşan dil ise tükrük bezlerinin tam üzerinde bulunur ve konuşmada, yiyeceklerin çiğnenmesinde ve kolaylıkla yutulmasında büyük etkisi vardır.

Ağız içi salgı sistemi

Ağzımız besinlerin küçük parçalara ayrıldığı ve ilk sindirimin tamamlandığı çok önemli bir bölgedir. Bu nedenle azami derecede hijyene sahip olmalı ki vücuda yiyecekler ile birlikte herhangi bir bakteri ya da virüs girişi olmasın.
Olması gereken bu hijyeni sağlayan en önemli sıvı ise tükürüktür. Tamamen antiseptik, yani mikrop öldürücü bir özelliğe sahip olan bu sıvı hem protein hariç çeşitli besinlerin parçalanmasını sağlar, hem yiyecekleri ıslatarak yutmayı kolaylaştırır, hem de doğal ortamdan gelebilecek olan çeşitli zararlı maddeleri yok eder.

Ağız içi hastalıklar nelerdir?

Ağız çiğneme, yutma ve yan sindirme gibi görevler üstlenen, gıda ve hava yolu ile vücuda girecek olan mikropları önleyen çok önemli bir organdır. Eğer herhangi bir sebep ile üzerine düşen görevi yerine getiremeyecek olursa birçok hastalığa da yakalanma riski artar.

Stomatit

En önemli ağız hastalıklarının başında stomatit ismi verilen ağız içi iltihaplar gelir. Son derece rahatsızlık verici olan bu hastalığın baş sorumlusu yetersiz diş bakımı ve diş çürükleri olurken, bazı mide bozuklukları, sürekli ağıza gelen mide suyu, eritici özelliğe sahip kimyasal madde teması ve tifo da ağız içi iltihaplara neden olabilir.

Ağız kanseri

Bir diğer ağız içi hastalık da urlardır. Birçok kişi tarafından ağız kanseri olarak da adlandırılan bu hastalık genellikle çok sigara, pipo ya da nargile tüketen kişilerde görülür ve herhangi bir yaş, cinsiyet ayrımı yapmadan her bireyde ortaya çıkabilir.

Ağız romatizması

Çene romatizması denilen bu hastalık, çenenin açılmasını, kapanmasını ve diğer hareketlerini sağlayan eklemlerde meydana gelir. Hasta çiğnerken çok şiddetli ağrı duyar. Aynı şekilde, benzer özellikler gösteren yüz felci de çiğneme işlemine çok büyük ölçüde engel teşkil eder.

Ağız ve ağız içi hastalıklar genellikle birçok hastalığın bulgusunda ve teşhisinde önemli bir ipucu görevindedirler, çünkü bu hastalıkların birçoğu farklı bir hastalığın belirtisidir. Örneğin kızamık hastalığın erken tanı aşamasında yanak içi iltihapları ortaya çıkarken, tifo hastalığı dil üzerinde belirtilerini gösterir.
Kalp yetmezliği olan hastaların teşhisleri de dudakları incelenerek yapılmaktadır, aynı şekilde sarılık hastalığında da dil altındaki çeşitli anormal değişimler doktorlara tanı aşamasında büyük kolaylık sağlamaktadır.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak