Ağız Kokusu Neden Olur ve Önlenmesi

Ağız Kokusu Neden Olur ve Önlenmesi

0 2004
Ağız kokusu
agiz kokusu nasil onlenir

Bazı insanlar sabahları ağız kokusuyla uyanmaktan veya gün içinde oluşan ağız kokusundan şikâyet ederler. Bu sorunların çoğu zaman çıkış nedeni dişler, dil, bademcikler veya sinüs iltihaplanmasıdır. Bu yazımızda ağız kokusu sorununun nedenlerini inceleyip, daha sonra nasıl kurtulabileceğimize dair seçeneklerimize göz atacağız.

NEDEN OLUŞUR ?

Ağız kokusunun oluşmasında birçok faktör rol oynar. Bunlardan ilki diş aralarında kalan yemek kalıntılarıdır. Gün içinde veya yatarken fırçalanmayan veya bakımı yapılmayan dişlerin aralarında kalan yemek artıkları bakteri oluşmasına neden olur ve bu bakteriler kötü gaz kokusunun oluşmasına neden olur.

İkinci faktör ise dildir. Aynı diş aralarında kalan yemek artıkları gibi dilde, özellikle dil köküne doğru kalan kısımda, kalan yemek artıkları ağız kokusuna sebep olabilir.

Diğer sebep ise bademcik ve sinüzit iltihaplanmaları gün içinde olabildiği gibi geceleri de ağız kokusuna sebep olabilir ve uyandığınızda hoş olmayan bir durumla karşılaşabilirsiniz. Bunların yanında geniz akıntısı da ağız kokusuna neden olabilen başka bir faktördür.

                AĞIZ KOKUSU NASIL GİDERİLİR ?

Her faktörün tedavisi farklı olduğu için doktorunuza danışmanız daha iyi olacaktır. Fakat sizler için ağız kokusunu giderecek birkaç ipucunu paylaşıyoruz. Bu yöntemlerle ağız kokusunu gidermeniz basit bir hale gelecektir.

  • Suyu bol tüketin. Bol tüketilen su ağzı temizlerken tükürük miktarını arttırarak koku oluşumunu engelleyecek etkide bulunacaktır
  • Diş temizliğini düzenli yapmalısınız. Diş temizliği sırasında kullanacağınız diş fırçası dil temizleyici bir diş fırçası olmalıdır ve dişinizi fırçalarken dilinizi de temizlemelisiniz
  • Birçok kötü etkisi bulunan sigaranın bir diğer etkisi de kendi kokusunun haricinde ağızda kokuya sebep olmasıdır. Sigarayı azaltmak veya bırakmak oldukça faydalı olacaktır
  • Nane, karanfil gibi ağız ferahlatıcı bitkileri çiğnemek veya çaylarını tüketmek, ağız kokusunun giderilmesinde yardımcı olacaktır
  • Mentollü ağız gargaraları kalıcı bir tedavi sunmasa da geçici olarak işinize yarayacaktır.
  • Yoğurt tüketin. Yoğur midede ağız kokusuna neden olan bakterilerin üremesini negatif yönde etkiliyor

NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Ağız kokusunun tedavisi oluşum yerine göre değişmektedir. Fakat ağız kokusu genellikle ağız kaynaklı olduğu için bir diş doktoruna başvurmanız size zaman kazandırabilir. Diş plakalarının temizlenmesi, diş eti bakımı ağız kokusunun tedavisinde diş hekiminin uygulayacağı tedaviler. Bunlardan sonra ağız kokusu hala devam ediyor ise sorun sinüs, bademcik veya midede olabilir.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak